fbpx

Szkoła: dziewczęta ambitniejsze od chłopców

Szkoła: dziewczęta ambitniejsze od chłopców
123rf.com

Raport „Spojrzenie na edukację 2012{ przygotowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje na dziewczynki jako ambitniejsze i bardziej chętne do robienia kariery zawodowej.
Międzynarodowe badania zostały przeprowadzone na grupie nastolatków. Wynika z nich, że aż 66 proc. polskich piętnastolatek widzi swoją przyszłość w zawodzie lekarki, prawniczki czy menadżerki. Takie plany zawodowe zadeklarowało jedynie 44 proc. chłopców.

Nastolatki bardziej ambitne od swoich rówieśników to trend, który dotyczy całej Europy z wyjątkiem Szwajcarii. Co odróżnia plany młodych Polek od ich zagranicznych rówieśniczek, to ich większa gotowość do pracy w służbie zdrowia i zdecydowanie mniejsze zainteresowanie naukami ścisłymi czy informatyką.

Ambicje nastolatek już teraz przekładają się na średnią absolwentów studiów. Obecnie wyższe studia kończy ponad 70 proc. dziewcząt i jedynie 39 proc. chłopców. Nadal jednak, jak podaje „Gazeta Wyborcza”, zbyt wiele osób idzie na studia humanistyczne (takim przykładem studiów, na które co roku jest boom, są nauki polityczne), zbyt wiele też decyduje się na dyplom uczelni prywatnej.

Według badań OECD, Polki wysuwają się na prowadzenie w Europie pod względem liczby absolwentek studiów, choć nadal nie przekłada się to na zarobki oraz liczbę kobiet na kierowniczych stanowiskach w pracy.