1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podcasty
  4. >
  5. Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 2, odc. 5: Pracujesz, by żyć, czy żyjesz, by pracować?

Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 2, odc. 5: Pracujesz, by żyć, czy żyjesz, by pracować?

Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk (Fot. Robby Cyron)
Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk (Fot. Robby Cyron)
Bywa drugim domem – tak wiele poświęcamy jej czasu i energii. Dla wielu jest ucieczką od problemów dnia codziennego, nagrodą za niepowodzenia w innych dziedzinach. Czy to dobrze? Co się dzieje, kiedy praca staje się naszym życiem?

Dr Tomasz Srebnicki kilka lat temu w wywiadzie dla magazynu „Sens” powiedział, że do pracy powinniśmy chodzić po to, by zarobić na życie po pracy. Jednak dzisiaj te dwie sfery zaczynają się coraz bardziej przenikać. Po pierwsze, często pracujemy z domu, po drugie, robimy to też „po godzinach”. Po trzecie, w wypadku zawodów artystycznych ciężko w ogóle powiedzieć, kiedy praca się zaczyna, a kiedy kończy, bo inspiracją do twórczości może być wszystko, także codzienność.

W dzisiejszych czasach, kiedy marzeniem wielu jest mieć jakąkolwiek pracę, warto walczyć o to, by mieć pracę dobrą. Dobrą czyli – jak mówi dr Srebnicki – taką, która nas nie narusza. Która nie zmusza nas do robienia rzeczy wykraczających poza nasz indywidualny komfort życia. I jest zgodna z naszymi wartościami.

Jak nie dać się wyżąć pracodawcy, który chce od nas więcej i więcej, mamiąc opowieściami o misji i pasji? Jak nadać sens pracy, która wprawdzie nas nie narusza, ale polega na powtarzalnej, nudnej rutynie? Jak szukać i znajdywać taką pracę, która do nas pasuje, czyli wykorzystuje nasze umiejętności i daje spełnienie? Na te i inne pytania będziemy starały się odpowiedzieć w kolejnym odcinku podcastu „Przerwa na kawę z Kasią Miller”.

Sponsorem podcastu jest marka Biolaven.

Zwierciadło zaprasza na:

Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 2, odc. 5: Pracujesz, by żyć, czy żyjesz, by pracować?