Chleb niejedno ma imię. Na całym świecie je się wypieki z lokalnych zbóż i choć w każdym rejonie wyglądają one nieco inaczej, łączą je niezwykły zapach i to, że stanowią podstawę wielu jadłospisów. Przedstawiamy 5 prostych przepisów na chleb i bułki.
Przepisy pochodzą z książki Sabiny Francuz „Mąka i woda”, Wydawnictwo Znak.
Bourekas (Fot. materiały prasowe)
Okrągła blaszka o średnicy 23–26 cm
Czas przygotowania: ok. 10 min + ciasto
Czas pieczenia: 50 min
Składniki:
- 4 jaja,
- 350 g fety lub sera koziego z solanki,
- 400 g gęstego jogurtu pieprz,
- ciasto filo (wg przepisu ze s. 68) lub ½ opakowania mrożonego filo,
- oliwa z oliwek (do smarowania),
- sezam (do posypania).
Sposób przygotowania:
Przygotuj miskę, pędzelek, tortownicę lub inną okrągłą foremkę o średnicy mniej więcej 25 cm. Wyłóż ją papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. W średniej wielkości misce rozkłóć widelcem jaja, dodaj pokruszoną fetę i jogurt oraz pieprz – wszystko dokładnie wymieszaj. Na blacie rozłóż 1 listek filo, pędzelkiem rozsmaruj cienką warstwę oliwy i połóż kolejny listek. Farsz podziel mniej więcej na cztery części. Jedną rozsmaruj na środku przygotowanego ciasta, zostawiając wolne 3–4 cm od brzegów, i zwiń w rulon. Analogicznie przygotuj pozostałe części ciasta. Wszystkie rulony zwiń na kształt muszli ślimaka, zaczynając od środka tortownicy. Polej 4 łyżkami oliwy, posyp obficie sezamem. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 50 minut, aż wierzch potrawy nabierze złocistego koloru. Propozycja podania: Na ciepło, prosto z piekarnika, polane miodem.
Protip: Tym, którym nie straszny tłuszcz, polecam stopić 100 g masła i zalać nim bourekas przed pieczeniem. Ten smak wysadza z kapci.
Chlebek bananowy na orkiszu (Fot. materiały prasowe)
1 prostokątna foremka keksówka o wymiarach 12 cm × 25 cm
Czas przygotowania: 15 min
Czas pieczenia: 1 godz.
Składniki:
- 60 g masła,
- 3 dojrzałe banany,
- 1 jajo,
- 100 g brązowego cukru,
- 150 g mąki orkiszowej,
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej,
- szczypta soli,
- 100 g posiekanych orzechów (włoskie, laskowe, migdały),
- 50 g gorzkiej czekolady.
Sposób przygotowania:
Przygotuj rondelek, miskę i formę keksówkę o wymiarach 12 cm × 25 cm (wyłóż ją papierem do pieczenia). Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Masło roztop w rondelku. Banany rozgnieć w misce widelcem na papkę, dodaj jajo i cukier, wymieszaj. Mąkę wymieszaj z sodą i solą, przesyp do bananów, dodaj masło i dokładnie wymieszaj. Posiekaj drobno orzechy i czekoladę, dodaj do masy. Wymieszaj ponownie i przelej do keksówki. Piecz przez 1 godzinę.
Propozycja podania: Chlebek jest pyszny zarówno w dniu pieczenia, jak i po 2–3 dniach, podpieczony na patelni z masłem.
Protip: Mąkę orkiszową można zastąpić pszenną typu 450–700. Zmienią się wówczas wartość odżywcza, smak i konsystencja. Chlebek będzie bardziej wilgotny, ale równie smaczny.
Bułeczki maślane z miodem (Fot. materiały prasowe)
Liczba sztuk: 15
Czas przygotowania: 25 min + ok. 1 godz. 15 min
Czas pieczenia: 25 min
Ciasto:
- 120 g mleka,
- 10 g świeżych drożdży (7 g suchych),
- 40 g brązowego cukru,
- 30 g masła,
- 250 g mąki pszennej typ 500,
- szczypta soli,
- 1 jajo.
Polewa:
Sposób przygotowania:
Przygotuj średnią miskę i okrągłą formę (np. tortownicę), wyłóż ją papierem do pieczenia. Mleko podgrzej do temperatury ciała. Dodaj drożdże i połowę cukru, zamieszaj dokładnie, odstaw na 10 minut. W tym czasie rozpuść masło. Do miski przesiej mąkę, dodaj pozostały cukier i sól, jajo i rozczyn. Energicznie zacznij wyrabiać ciasto. Po połączeniu składników powoli wlewaj roztopione masło, kontynuując zagniatanie. Wyrabiaj do uzyskania luźnego ciasta o gładkiej, jednolitej konsystencji. Odstaw na godzinę w ciepłe i spokojne miejsce, aby wyrosło. Po tym czasie podziel ciasto na porcje około 40 g, uformuj kulki i układaj w brytfance dość blisko siebie. Odstaw na 15 minut. Nagrzej piekarnik do 190 stopni. Wstaw do nagrzanego piekarnika, piecz około 25 minut, aż się zezłocą. W tym czasie rozpuść masło z miodem na polewę. Złote bułeczki wyjmij z piekarnika i zalej gorącą polewą.
Propozycja podania: Jedz jeszcze ciepłe.
Protip: Jeżeli spodziewasz się gości, zrób od razu 2 porcje.
Precelki (Fot. materiały prasowe)
Liczba sztuk: 12–15
Czas przygotowania: 10 min + ok. 1,5 godz. na wyrastanie
Czas gotowania: 5 min
Czas pieczenia: 20 min
Składniki:
- 370 g letniej wody
- 15 g drożdży,
- 1 łyżeczka brązowego cukru,
- 40 g masła,
- 600 g mąki pszennej typ 500,
- 1 łyżeczka soli,
- 2 łyżki sody oczyszczonej,
- gruboziarnista sól morska.
Sposób przygotowania:
Przygotuj dużą miskę, średni garnek (ok. 3 l), łyżkę cedzakową, pędzelek, kratkę do studzenia i blachę (wyłóż ją papierem do pieczenia). Wlej wodę do dużej miski, rozpuść drożdże i cukier, odstaw na 10 minut. Rozpuść masło. Do miski przesiej mąkę, dodaj sól, zamieszaj dokładnie, wlej masło (odłóż 2 łyżki do smarowania precli). Zagniataj ciasto, aż stanie się miękkie i elastyczne – około 10 minut. Uformuj kulę, przykryj ściereczką i odstaw na 1,5 godziny do wyrośnięcia. Nagrzej piekarnik do 220 stopni. Zagotuj wodę z sodą. Ciasto przełóż na blat, podziel na 12–15 równych kawałków, z każdego utocz wałek długości około 30 cm. Zwiń w kształt precla, ósemki. Gdy wszystkie będą gotowe, kładź je po kolei na wrzącą wodę, gotuj po 30 sekund z każdej strony, wyciągaj łyżką cedzakową i układaj na blasze do pieczenia. Posmaruj każdy precelek roztopionym masłem i posyp solą. Piecz około 20 minut, aż się zezłoci. Po upieczeniu przełóż na kratkę do studzenia.
Propozycja podania: Do serów i do piwa.
Protip: Z ciasta można formować również bułeczki i przygotować je w ten sam sposób. Po wyciągnięciu z wody, a przed pieczeniem trzeba je ponacinać, posmarować masłem, posypać solą i wtedy upiec.
Chleb z czarnuszką (Fot. materiały prasowe)
Liczba: 1 bochenek
Czas przygotowania: 15 min + 4 godz.
Czas pieczenia: 45 min
Składniki:
- 10 g świeżych drożdży,
- 400 g wody,
- 600 g mąki pszennej chlebowej + do posypywania blatu,
- 1 łyżeczka soli,
- 2 łyżeczki czarnuszki.
Sposób przygotowania:
Przygotuj metalową miskę i blachę do pieczenia. Drożdże rozpuść w wodzie, dodaj 5 łyżek z odważonej mąki. Wszystko dokładnie zamieszaj i odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 30 minut. Pozostałą mąkę przesiej, dodaj sól, 1 łyżkę czarnuszki i rozczyn z drożdży. Wszystko dokładnie połącz, ciasto przełóż na stolnicę i wyrabiaj około 5 minut. Przełóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 3 godziny w spokojne miejsce w temperaturze pokojowej. W tym czasie ciasto powinno urosnąć 2,5–3 razy. Blat oprósz mąką, przełóż ciasto, złóż 4 razy jak kopertę. Końce podwiń do środka, złóż na pół i uformuj podłużny, pękaty bochenek. Blachę posyp mąką, połóż na niej ciasto, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. Nagrzej piekarnik do 220 stopni, na spód wstaw metalową miskę z wodą. Włóż chleb na środkowy poziom, piecz 45 minut.
Propozycja podania: Jako dodatek do past i sałatek.
Polecamy: Sabina Francuz, „Mąka i woda”, Wydawnictwo Znak. (Fot. materiały prasowe)