1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Uwolnij się od przeszłości - ćwiczenie

Uwolnij się od przeszłości - ćwiczenie

123rf.com
Motto? To, co ujęte w ramy, łatwiej nazwać, a to, co nazwane, zrozumieć. Weź kartkę i ołówek, nożyczki, modelinę. Rysuj, rzeźb i klej. Zanurzaj się w wyobraźni. Cel? Zobaczysz, co cię hamuje.

ĆWICZENIE na obezwładnianie Demona Przeszłości

Demon Przeszłości to powstałe na skutek wydarzenia z przeszłości przekonanie (lub pakiet przekonań), które zostało uogólnione i jest stosowane przez twój mózg jako powszechna zasada. Im więcej masz tego rodzaju zdemonizowanych przekonań, tym silniejsze odczuwasz zakłócenia obrazu rzeczywistości przez lęk lub obawę, że wczorajsze niepowodzenie zdarzy się i dziś. To także pełne napięcia oczekiwanie, czy wczorajszy sukces powtórzy się znowu, czy był to raczej jednorazowy kaprys losu.

Energia Demona Przeszłości promieniuje na wszystkie wydarzenia dnia dzisiejszego. Im odleglejszy i bardziej mglisty jest obraz lęków, które powracają dziś, lub tęsknot, które mają być powtórzone, tym bardziej podstępne działanie demona. Potrafi on bowiem ukryć się pod każdą myślą, za każdym pragnieniem, odezwać się niespodziewanie w samym środku działania lub na chwilę przed podjęciem decyzji. Potrafi odebrać sen i radość z codziennego życia. Potrafi też wedrzeć się w chwilę radości i satysfakcji, drążąc dziurę w całym, a wtedy zamiast się cieszyć, zastanawiasz się, czy aby nowy samochód nie ulegnie awarii, pralka nie okaże się zawodna, naprawa nieskuteczna, wysiłek daremny, gdyż powtórzy się minione nieszczęście. Demon Przeszłości to demon cienia, który szedł za tobą. Potrzebujesz go zintegrować.

1. Przygotuj czyste kartki i coś do pisania. Usiądź i zacznij szkicować. Wykonaj tyle szkiców, ile uznasz za konieczne. Narysuj obraz demona, który szedł za tobą. Cokolwiek nazwiesz demonem – jest demonem, jest częścią twojej przeszłości, która cię ogranicza.

2. Szkice przenieś na trwały materiał
– użyj farb, kredek pastelowych, modeliny… Możesz skorzystać z techniki fotomontażu lub wykonać kolaż z różnych materiałów.

3. Każda kreska
, plama, każdy gram powstającej bryły pozwala ci uzyskać kontrolę nad demonem.

4. Pracuj starannie,
twoje zdolności plastyczne są bez znaczenia, istotne jest to, że powołujesz do życia fakty kontrolujące demona. Twój mózg otrzymuje konkretny punkt odniesienia i zaczyna wiedzieć, co ma zrobić z zespołem emocji, myśli, przekonań, których symbolem jest demon.

5. Kończąc pracę, integrujesz energię
, która dotąd była związana z przeszłością.

6. Demon został obezwładniony,
zamknięty w przestrzeni plastycznej kreacji; stał się dla mózgu konkretem poddanym kontroli.

7. Zadaj sobie pytanie,
czego nauczył cię ten demon i jak się nazywał. Doceń jego nauki i przyjrzyj się, jak nieszkodliwy jest teraz, kiedy masz nad nim władzę.

8. Podejmij długoterminową pracę z Demonami Przeszłości:
rysuj przez tyle dni i tyle razy, ile będziesz potrzebowała, aby poczuć, że wszystkie demony zostały poddane twojej władzy. Zamknij je w ramach obrazu lub w bryle rzeźby z modeliny.

9. Nie niszcz swoich prac.
Możesz je schować w pudle albo w piwnicy.

Ćwiczenie polega na uzyskaniu kontroli nad rozproszonymi przeżyciami i emocjami. Moment przełomowy to czerpanie siły z doświadczenia, które było trudne, i uwolnienie energii, którą demon wysysał, karmiąc się twoim zaangażowaniem. Teraz możesz tę energię przekierować na pozytywne działanie, wykorzystać do uzyskania efektu bez wczorajszego lęku.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze