1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak reagujemy na pokusę flirtu?

Jak reagujemy na pokusę flirtu?

fot.123rf
Przeprowadzony niedawno eksperyment dowodzi, jak różnią się mózgi kobiet i mężczyzn. Tym razem naukowcy zajęli się niebłahym tematem, jakim jest niespodziewana pokusa seksualna oraz jej wpływ na stały związek. Okazuje się, że w tym wypadku kobiety i mężczyźni reagują zupełnie inaczej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu przeprowadzili kilka eksperymentów w warunkach laboratoryjnych, w których łącznie wzięło udział 724 heteroseksualnych studentów i studentek. Celem badań było sprawdzenie, jak zachowują się mężczyźni, a jak kobiety będący w stałych związkach, gdy pojawia się trzecia atrakcyjna osoba.

W jednym z badań wzięło udział 71 mężczyzn. Każdemu z nich w niespodziewanej dla nich sytuacji przedstawiono atrakcyjną kobietę. W stosunku do połowy badanych była ona obojętna i „niedostępna”, a w relacji z pozostałymi zachowywała się uwodzicielsko i flirtowała. Uczestnicy badania nie zdawali sobie sprawy, że przedstawiana kobieta była „podstawiona” przez eksperymentatorów. Zaraz po spotkaniu z nią każdy z mężczyzn miał wypełnić kwestionariusz, by zbadać reakcję „na gorąco”. Co mężczyźni, którzy właśnie byli uwodzeni, których ego zostało miło połechtane, krytyczniej wypowiadali się o swojej stałej partnerce, ostrzej zareagowaliby na potencjalną sprzeczkę czy pretensję – jakby celowo szukali usprawiedliwienia dla flirtu.

Podobny eksperyment przeprowadzono wśród 58 kobiet, ale jego efekt był zupełnie inny. Te kobiety, które były uwodzone przez przystojnych mężczyzn, w ankiecie częściej odpowiadały, że po przeżyciu takiego flirtu czują się bardziej odpowiedzialne za swój stały związek; w potencjalnej sytuacji konfliktowej ze stałym partnerem dążyłyby do ugody. Nie chciałyby, by ich chwilowe zauroczenie zostało zauważone. Autorzy eksperymentu wnioskują, że mężczyźni nie dostrzegają, że niewinny flirt z obcą kobietą może źle wpłynąć na ich stały związek, natomiast kobiety wystawione na podobną pokusę od razu zauważają potencjalne zagrożenie dla ich relacji z partnerem.

Źródło: Science Daily, www.sciencedaily.com

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze