Oznaki zdrady emocjonalnej

jak poznac kogos w 59 minut
123rf.com

On twierdzi, że ona jest tylko jego przyjaciółką, ale ty i tak odczuwasz z tego powodu jakiś niepokój. Zaczynasz szukać oznak zdrady.
Badania pokazują, że w 80 procentach przyjaźń damsko- męska kończy się seksem. Poza tym już przed pójściem do łóżka „przyjaciół” pojawia się intensywność emocjonalna, która może być odczuwana jako raniąca niewierność. Osoby, które w ten sposób zdradzają, często cechują się psychiką skłonną do uzależnień. Taka relacja utrzymywana poza stałym związkiem jest jak nałóg. Za sprawą tych kontaktów w mózgu aktywują się połączenia odpowiedzialne za procesy kompulsyjno-uzależnieniowe. Chwilowa ekscytacja jednak zamienia się poczucie wstydu i niespełnienia. Ten mechanizm przeżywania oddala od bycia i rozwiązywania problemów w stałym związku. Jak rozpoznać, że partner uwikłał się w taką historię? Oto 12 ostrzegawczych oznak zdrady emocjonalnej:

1. Słowa „jesteśmy tylko przyjaciółmi”

Takie uzasadnienie pozwala się usprawiedliwiać, a patrząc na to głębiej – okłamywać siebie i innych.

2. Dzielnie się z przyjaciółką intymnymi myślami

Opowiadanie sobie o najgłębszych obawach, nadziejach, pragnieniach buduje emocjonalną więź między dwojgiem ludzi, rodząc intymność. Może to być przez stałą partnerkę odbierane jako zdrada zaufania. Emocjonalna bliskość to najmocniejsza więź w relacjach między ludźmi, o wiele silniejsze niż seksualna.

3. Omawianie z nią problemów związku

To także nadużycie zaufania, głęboko nielojalna postawa wobec partnerki.

4. Porównywanie przyjaciółki i partnerki

To kolejny znak psychicznego nadużycia zaufania i nakręcanie spirali uzależniających emocji. Wszystkie „za” i „przeciw” wobec tych osób budzą zarówno przyjemne, jak i bolesne doznania. W efekcie pojawia się chaos emocjonalny charakterystyczny dla psychiki uzależnieniowej.

5. Obsesyjne myśli o przyjaciółce

Częste myślenie o obiekcie marzeń, wyobrażanie sobie spotkania z nią, rozmowy, poczucie podniecającego oczekiwania – to wszystko sprawia, że w mózgu utrwalają się toksyczne wzorce. Obsesyjne myśli o przyjaciółce to znak, że nie jest to przyjaźń.

6. Iluzja magicznego porozumienia

I za to odpowiadają neurochemiczne szlaki w mózgu, które uaktywniają się, kiedy mamy do czynienia z toksyczną relacją. Iluzja magicznego porozumienia raczej nie doprowadzi do poczucia spełnienia, jakie staje się udziałem prawdziwej relacji.