1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Praktyka uważności w pracy z bezradnością

fot.123rf
fot.123rf
Emocje wyrażają nastroje. Nastroje przenoszą się na samopoczucie, a to z czasem zamienia się w trwałe postawy. Jak sprawić by emocje były tym, czym powinny być, czyli chwilowym stanem emocjonalnym? Podpowiada trenerka Dagmara Gmitrzak. 

Bezradność nie pozwala ci cieszyć się życiem? Usiądź z prostym kręgosłupem, weź głęboki wdech i zrób spokojny wydech. Poczuj, gdzie najbardziej czujesz bezradność w swoim ciele. Skieruj do tego miejsca swój oddech. Następnie zapytaj swojej bezradności: „Jakiego koloru teraz potrzebujesz? Chcę ci podarować prezent w postaci światła w takim kolorze”. Jeśli w umyśle pojawi się odpowiedź, wyobraź sobie, że z każdym oddechem wypełniasz to miejsce w ciele światłem w odpowiednim kolorze. Oddychasz i wizualizujesz to światło. Jest soczyste i przyjemnie ciepłe. Zauważ, co czujesz teraz w ciele. Czy natężenie emocji się zmieniło, a może pojawiła się inna emocja?

W tym ćwiczeniu wychodzisz naprzeciw swojej bezradności. Jesteś jej świadoma i karmisz ją kolorowym światłem (substytut pokarmu). Być może to wewnętrzne dziecko w tobie czuje się bezradne. Powiedz mu: „Jestem z tobą, nie jesteś samo, razem możemy więcej, znajdziemy sposób, aby przez to przejść”.

Moc niedziałania

Wu-wei to starożytna chińska filozofia. Uczy tego, że jest w życiu czas działania i czas pozwalania, by rzeczy działy się same. Niekiedy lepiej pozwolić sprawom, rzeczom czy ludziom po prostu być. To nie bezradność, a raczej brak walki i oporu. Obserwowanie, poczucie głębi tego, co się dzieje. Taka postawa jest pomocna w chwilach, kiedy rzeczywiście nie mamy na coś wpływu. Pomaga przetrwać trudny czas.

Dagmara Gmitrzak trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, autorka książek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze