1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Innowacyjny projekt fundacji Praworządni.pl

Innowacyjny projekt fundacji Praworządni.pl

Ujawnij.pl to portal, który daje możliwość poinformowania o łamaniu prawa instytucje publiczne, takie jak Policja, Straż Miejska czy Opieka Społeczna.

Świadek lub ofiara przestępstwa, szybko i bez obaw o własne bezpieczeństwo, może poinformować odpowiednie instytucje o zaistniałym zdarzeniu. W prosty sposób trafia ze swoją informacją bezpośrednio do instytucji odpowiedzialnej za dane przestępstwo, wykroczenie lub, co jest istotne, do wszystkich instytucji naraz.

Idee systemu ujawnij.pl popiera Jolanta Kwaśniewska. Ambasadorem projektu jest Zofia Ragankiewicz. Projekt uzyskał też poparcie władz samorządowych i wielu instytucji publicznych, w tym zgodę na objęcie projektu patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.

Fundacja Praworządni.pl powstała w 2010 roku w celu realizacji projektu UJAWNIJ.PL.

Fundację tworzą ludzie, którzy chcą aby bezpieczeństwo w naszym społeczeństwie było czymś normalnym, a nie towarem luksusowym.  Fundacja stara się przekonać , że informowanie o łamaniu prawa służy wszystkim obywatelom oraz zmobilizować innych, by nie byli obojętni na cudzą krzywdę.

Zdaniem przedstawicieli Fundacji praworządność zależy przede wszystkim od aktywnej postawy obywateli w lokalnych społecznościach oraz ich współpracy z organami ścigania i wspierającymi je organizacjami pozarządowymi, a także od:

  • odpowiedniej edukacji prawnej obywateli,
  • stworzenie nowej formy kontaktu z instytucjami publicznymi,
  • walki z narastającym zjawiskiem „znieczulicy społecznej”
Celem UJAWNIJ.PL jest poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego ze szczególnym naciskiem na przestępstwa dokonywane w stosunku do dzieci i przeciw rodzinie lub w niej samej.

Portal aktywizujący społeczeństwo obywatelskie umożliwia użytkownikom bezpłatny kontakt drogą elektroniczną z Policją, Strażą Miejską i Dzielnicowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Więcej informacji na

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze