1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Moc dobrych intencji

Moc dobrych intencji

123rf.com
123rf.com
Porzekadło ludowe mówi, że dobrymi chęciami droga do piekła jest wybrukowana. Ale badania udowadniają, że pozytywna intencja działa cuda.

- Intencje drugiej osoby zmieniają nasze fizyczne doświadczenie świata - powiedział profesor Kurt Gray. Jego badania wykazały, że dobre intencje mogą łagodzić ból, zwiększają przyjemności, a nawet sprawiają, że smak ciasteczek staje się słodszy.

Gray pokazał moc dobrych intencji w eksperymentach, w których sprawdził reakcje na ból i przyjemność.

W jednym z nich ochotnicy poddali się masażowi elektrycznego pasa. Był on włączany przez komputer lub troskliwego człowieka. Chociaż masaże były identyczne, badani orzekli, że czuli większą przyjemność, gdy włączał je uśmiechnięty i życzący dobrych doznań człowiek. W innym eksperymencie jedni badani otrzymali słodycze z dołączoną notatką: „Wziąłem to dla Ciebie. Mam nadzieję, że słodycze sprawią ci radość”, a drudzy z karteczką: „Właśnie dostałem to ciastko przypadkowo." Gray donosi, że słodycze jedzone przez pierwszą grupę zostały ocenione jako słodsze i smaczniejsze. Psycholog zbadał też reakcję na ból. Osoby poddano lekkim elektrowstrząsom podczas podania ręki. Te, które zostały uprzedzone, że jest to robione po to, żeby wygrały pieniądze, odczuły mniejszy ból, niż te, którym nic nie powiedziano o powodzie eksperymentu.

Źródło: University of Maryland

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze