1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

6 rad dla introwertyków

123rf
Jak w ekstrawertycznym świecie ma sobie radzić introwertyk? Na sposoby introwertyczne.

Życie na marginesie chaosu świata, często poza normami społecznymi, w wyciszeniu, w kontakcie głównie z sobą. Typowy introwertyk, wrażliwiec, tak postrzega szczęście. Nie oznacza ono samotności i izolacji, ale często właśnie jest o nie posądzany. Podobnie, jak o dziwactwa i niedostosowanie. Geniusz cichej osoby nie zawsze jest doceniany i lepiej się z tym pogodzić. Do niczego dobrego nie doprowadzi zdrada introwertycznych ideałów na rzecz hałaśliwego świata. Oto 6 sposobów, dzięki którym introwertyk może pozostać wiernym sobie:

 

1. Chwile samotności Są dla introwertyka jak tlen. Właśnie wtedy poprzez introspekcje może przeżyć najlepsze chwile kreatywności i objawienia. Bada swoje uczucia, myśli i przekonania. To istotne, bo to filtr, dzięki któremu kontaktuje się ze światem.

2. Muzyka Ona koi duszę introwertyka. Zanurzenie się w niej bezpiecznie oddala od zgiełku świata, sprawia, że czuje się bezpieczny. Jest tylko on i dźwięki.

3. Trzymanie się blisko tych, którzy znają cię najlepiej

Introwertyk pragnie głębokich relacji, nacechowanych lojalnym zaangażowaniem. Wtedy okazuje swoje uczucia. Niezrozumienie i osądzanie dla wrażliwego introwertyka jest trudne, dlatego kontakt z osobami, które czują, co mu w duszy gra, dobrze wpływają na jego psychikę.

4. Pozbycie się krytyków

Zazdrość, przebywanie w atmosferze konkurencyjności i manipulacji – taka atmosfera rozbija psychicznie introwertyka. On nie zawsze umie się skutecznie obronić. Do twórczej działalności potrzebuje komfortu i ciszy.

5. Rozeznanie wśród ludzi

Introwertyk wśród ludzi jest trochę zagubiony, on najlepiej czuje sam. Dlatego ma kłopoty z rozeznaniem, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. A korzystniej jest to wiedzieć, by pożegnać się z nieżyczliwymi osobami.

6. Czytanie książek

Balsam dla duszy introwertyka. Ciekawa książka przenosi go w krainę wyobraźni i uczuć, gdzie czuje się dobrze i szczęśliwie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze