1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dieta wegetariańska dobra dla dziecka

Dieta wegetariańska dobra dla dziecka

123rf.com
12 listopada tego roku portal wegemaluch.pl przesłał „Petycję w sprawie umożliwienia rodzicom wyboru diety wegetariańskiej lub wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych”, do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka oraz Instytutu Żywności i Żywienia.

Do tej pory na petycję odpowiedział prof. dr. hab. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dr. hab. Aleksandra Szczygła w Warszawie. Jego odpowiedź, zgodna ze stanem naukowej wiedzy, cieszy szczególnie. Czytamy w niej, że „prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie (laktoowowegetarianizm i laktowegetarianizm) zapewniają korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób”, a „prawidłowo zbilansowana dieta laktoowowegetariańska i laktowegetariańska zapewnia niezbędne składniki odżywcze i może być stosowana u dzieci i młodzieży”.

Prof. Jarosz pisze również, że „zarówno dieta tradycyjna jak i wegetariańska, w przypadku niewłaściwego jej zbilansowania, niesie ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych i w konsekwencji złego funkcjonowania organizmu.”

W odpowiedzi Instytutu czytamy także: „Instytut Żywności i Żywienia nie jest przeciwny diecie wegetariańskiej, pod warunkiem, że jest dobrze zbilansowana, to znaczy zapewnia wszystkie składniki odżywcze zgodnie z zapotrzebowaniem danej grupy osób.”

IŻŻ zaleca „przeprowadzanie wśród kucharzy i intendentów szkoleń z zakresu przygotowywania posiłków wegetariańskich oraz stosowanie szeroko dostępnych produktów będących zamiennikami mięsa i jego przetworów”.

Pełną treść odpowiedzi na petycję znajdziecie

Sprawdź przepisy

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze