1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dzieci jedzą za dużo soli i cukru

123rf.com
90 proc. polskich dzieci w wieku od roku do trzech lat je za dużo soli, 80 proc. oraz za dużo cukru.

Jak podają wyniki badań polskich naukowców, dieta maluchów jest również zbyt uboga w wapń i witaminę D. Powodem jest przyjęcie przez dzieci nawyków żywieniowych ich rodziców.

Co więcej, jedynie połowa dzieci w wieku do trzech lat ma prawidłowy wskaźnik masy ciała. U 12,5 procent z nich stwierdzono niedobór masy ciała, zaś na nadwagę i otyłość cierpi w sumie prawie 28 procent przebadanych dzieci.

Jak można temu zaradzić? Naukowcy radzą rodzicom, by starali się zadbać o jak największe urozmaicenie diety ich dzieci. Powinna być ona lekkostrawna, bogata w warzywa, owoce, produkty mleczne i zbożowe. Jedzenie powinno być nieprzetworzone.

Nadmiar spożywanej soli w tak młodym wieku oznacza rozwój nadciśnienia tętniczego oraz zaburzenia związane z chorobami układu krwionośnego w dorosłym życiu. Zaś nadmiar cukru prowadzi do otyłości.

Badacze podkreślają, jak ważna jest witamina D, która wpływa na gospodarkę mineralną całego organizmu - jej ilość przekłada się na prawidłowy rozwój kośćca. Tymczasem niedobór wapnia w dzieciństwie zwiększa ryzyko osteoporozy w późniejszym wieku.

Jednak wciąż największym problemem jest przekarmianie dzieci, a między posiłkami często rodzice dają im chrupki, słodycze, słodkie owoce. Dzieci nie piją też wody, tylko słodkie soki, a powinno być na odwrót.

Badanie zostało przygotowane przez Fundację Nutricia we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze