1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dieta dla dzieci – warzywa i owoce

fot. materiały prasowe
Wyniki badania, przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców", wskazują, że w diecie dla dzieci jest zbyt mało warzyw i owoców. Zgodnie z zaleceniami dietetyków produkty te należy spożywać każdego dnia w kilku porcjach.

Niemal wszyscy rodzice (90%) biorący udział w sondażu przeprowadzonym przez agencję badawczą Inquiry* na zlecenie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych potwierdzili, że ich dzieci bardzo lubią owoce. Niestety, warzywa są nieco mniej lubiane – chętnie sięga po nie ⅔ z nich.

Dlaczego dzieci nie lubią warzyw?

  • niechętnie próbują nowych smaków;
  • uważają, że warzywa są nieestetyczne, mają nieatrakcyjny zapach i smak;
  • cierpią na alergie pokarmowe (co ważne, rodzice nie zawsze zachęcają dziecka do zmiany nawyków żywieniowych nawet po ustąpieniu alergii);
  • kopiują zachowania rówieśników i ulegają modzie na jedzenie np.chipsów.
Tegoroczna edycja , czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” ma przypomnieć rodzicom i opiekunom, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci.  W programie znalazły się pikniki „Pora na pomidora” podczas koncertów Lata z Radiem, porady doradcy żywieniowego oraz warsztaty dla dzieci. W wybranych przedszkolach i szkołach odbywają się również pilotażowe warsztaty dla rodziców prowadzone przez eksperta-dietetyka.

* Badanie zostało zrealizowane w maju 2013 roku metodą sondażu internetowego na próbie N=601 wśród Polaków powyżej 25 roku życia, posiadających dzieci w wieku 3-7 lat. Dane pochodzące z sondażu zostały ważone do struktury populacji dzieci w Polsce w wieku 3-7 lat.

na podst. mat. prasowych kampanii

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
Reklama
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze