fbpx

Jak zmieni się w przyszłości polska rodzina?

Jak zmieni się w przyszłości polska rodzina?
123rf.com

– Będzie to rodzina patchworkowa – mówią uczestnicy debaty BUKOVINA THINKTANK RE-Aktywacja. Oznacza to grupę ludzi o różnych nazwiskach, bez tytułowania się „mamo”, „tato” czy „ciociu”. Idea rodzin obejmie przyjaciół i bliskich znajomych, z którymi będziemy spędzać więcej czasu niż z osobami, którymi łączy nas pokrewieństwo. Przestrzeń prywatna i publiczna będą traktowane wymiennie.
Patchworkowa rodzina zakłada duże pole wolności i swobody, więc wszyscy jej członkowie będą z tego korzystać. W życie wejdą różne modele rodziny: tradycyjny (2+1 lub 2+2), 1+1, K+K, M+M, związki o dużej różnicy wieku, międzykulturowe, międzynarodowe etc. Większość z nas będzie próbować różnych modeli rodziny, zanim wybierze ten, który odpowiada nam najbardziej.

Tak rozumiana rodzina będzie oparta mocniej na wspólnych wartościach niż na tradycji związanej z religią, miejscem zamieszkania, hierarchią społeczną. Najważniejsze wartości to: miłość, szacunek, solidarność, rozwój, wspólne zainteresowania i pasje. Rodzina będzie utożsamiana zarówno z chęcią zwiększenia bezpieczeństwa jednostek jak i z prawem do ekspresji ich osobowości.

Rodzina będzie ludzi wzmacniać.
Rodziny będą szczęśliwsze niż obecnie, bo będzie więcej wolności. Chociaż otoczenie będzie mniej stabilne, to jednak modele relacji zmienią się w bardziej płynne. Ale to wcale nie musi wpływać na samoocenę jej członków.

Rodzina AD 2036 roku będzie „w chmurze”.
To kolejna alegoria oprócz patchworku, z której każda i każdy będzie wyciągał to, co dla siebie uważa za najważniejsze. To znaczy w poszukiwaniu dobrego, ciekawego, pełnego swobody życia rodzinę spajać będą różne „kleje”, dostępne w różnorodnym modelu kulturowym. Od pozytywnego hedonizmu, przez spełnianie się w opiece nad innymi, od działań w pełnej transparencji po ucieczkę do prywatności.

Swoboda w takiej rodzinie pozwalać będzie na szybkie dorastanie i dojrzewanie dzieci, usamodzielnianie się ich, kontrolę rodzicielską on-line, i tak samo on-line opiekę senioralną. Wspólne konto dla wszystkich nie ograniczy posiadania własnego konta. Będziemy sporo podróżować, organizować własne święta (nie tylko kalendarzowe), korzystać tak samo z biur podróży on-line, jak i podróży VR.
Digitalizacja wychowania dzieci oraz opieki senioralnej będą bardzo silnymi zjawiskami.

Patchworkowy model rodziny przełoży się na jej funkcjonowanie. Każdy będzie organizował sobie czas w zależności od swych preferencji.
Spowoduje to zupełnie inne potraktowanie kalendarza tygodniowego niż dotychczas – praca i odpoczynek, spotkania ze przyjaciółmi i wychowywanie dzieci, przebywanie razem i chwile odosobnienia układać się będą w cyklach godzinowych, płynnie, w zależności od czynników zewnętrznych, na które będziemy reagować w sposób otwarty i bezstresowy.

Duża część obowiązków rodzinnych zostanie przejęta przez roboty i firmy usługowe, co wyzwoli potencjał międzyludzki w każdej rodzinie
. Działania przebiegać będą na następujących osiach zależności: „społeczne – indywidualne”, „moje – wszystkich”, „prywatne – on-line”, „darmowe – abonamentowe/płatne”. W zależności od rozwinięcia osobowości i zajmowanej funkcji społecznej nasze życie osobiste i rodzinne będzie rozgrywać się takich parach dopełniających się zjawisk/zachowań – z czasowym przesunięciem w stronę jednego z nich.

Zniknie domowy stół – fizycznie i symbolicznie
, jako miejsce do zasiadania w rodzinnym gronie. Stoły będziemy wynajmować w miejscach publicznych (kawiarnie, kafejki, hotele, resorty, salony urody, relaksu, etc), bo nie zmieszczą się w wynajmowanych mieszkaniach o dość małej powierzchni. Ale nie należy tego rozpatrywać w kategoriach straty. Do dużych stołów w miejscach publicznych zapraszać będziemy znajomych i przyjaciół, którzy będą dla nas członkami rodziny. To z nimi będziemy spędzać więcej czasu.

źródło: THINKTANK – ośrodek dialogu i analiz, proj. BUKOVINA THINKTANK RE-LAB

?>