1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wywiad z Wojciechem Eichelbergerem, autorem książki „Patchworkowe rodziny”

Ludzie, którzy decydują się na rodzinę patchworkową, nazwani są w książce “kaskaderami”. To aż tak karkołomna decyzja?

Z psychologiem rozmawia Piotr Kubica, 

Jeszcze bardziej karkołomna niż kaskaderska. Profesjonalni kaskaderzy są na  ogół świetnie przygotowani do ryzyka, które podejmują. Zanim zdecydują się  na decydującą akcję dużo ćwiczą i starają się przewidzieć  wszystkie możliwe niespodzianki. Skok w rodziną patchworkową rzadko bywa decyzją, najczęściej działamy wtedy pod wpływem silnego impulsu i emocji nie zdając sobie sprawy z tego jak trudną i nieprzewidywalną podróż  rozpoczynamy. Ilość możliwych komplikacji, konfliktów, nagłych zwrotów akcji w patchworkowej rodzinie jest bowiem niemal nieskończona.

Pada też porównanie funkcjonowania w takiej rodzinie do  zaocznych studiów psychologicznych na poziomie uniwersyteckim. Jakie są najważniejsze psychologiczne mechanizmy, które trzeba poznać?

Z tymi studiami to nieco przesadziłem ale patchworkowa rodzina jest z pewnością arcytrudnym wyzwaniem dla naszej emocjonalnej dojrzałości, na która składa się między innymi: znajomość samego siebie, zdolność do panowania nad emocjami, elastyczność, świetne kompetencje komunikacyjne, takt, cierpliwość, wytrwałość, dyscyplina, zdolność do wybaczania, dystans do samego siebie, pogoda ducha. Więc bardziej niż o uniwersytecką wiedzę psychologiczną chodzi tu o wysokie kompetencje z zakresu psychologii praktycznej.

 

Po czym poznać, że się udało? Że rodzina patchworkowa funkcjonuje dobrze?

Po tym, że ludzie z różnych rodzin pierwszych/poprzednich chętnie ze sobą rozmawiają i spędzają czas. Że dzieci z rożnych rodzin, z różnych ojców i matek się przyjaźnią i są równo traktowane przez wszystkich dorosłych. Także po tym, że przynajmniej część poprzyszywanych dzieci i rodziców/opiekunów chce spędzać ze sobą święta i wakacje. Ale uprzedzam, że doprowadzenie do tego zajmuje co najmniej kilka lat pracy.

Decydując się na rodzinę patchworkową, skąd można zaczerpnąć rady, wskazówek?

Najlepiej pogadać z tymi, którzy już mają za sobą kilka lat takiego stażu. Albo pójść na konsultację do psychologa/psychoterapeuty. Od dzisiaj zalecałbym także konieczne przeczytanie tej książki.

Jakie są plusy rodziny patchworkowej?

Ogromne wymagania, jakie przed nami stawia, co nie pozwala nam zastygnąć  w  pozie skończonego ideału albo mściciela albo  ofiary. A także ogromna potencjalna siła i możliwość dawania wsparcia wszystkim jej członkom. Nie wspomnę o pomnożonej kilka razy ilości świątecznych prezentów dla dzieci.

Która część roku jest dla rodziny patchworkowej najbardziej skomplikowana? Święta? Wakacje?

Na początku Święta i wakacje. W tych okresach trzeba najwięcej przełamać w sobie.

Książka adresowana jest jedynie do ludzi, którzy czują, że nie radzą sobie z funkcjonowaniem w rodzinie patchworkowej, czy również ludzie zadowoleni ze swojej sytuacji wyniosą z niej coś przydatnego?

Książka oferuje dużo praktycznej wiedzy o konstruktywnym zarządzaniu relacjami z innymi ludźmi zarówno tymi dorosłymi jak i z dziećmi w trudnych sytuacjach emocjonalnych. To może przydać się każdemu. Wskazuje na skuteczne strategie unikania i rozwiązywania konfliktów i zasady jakimi warto się kierować w złożonych systemach rodzinnych.

Polecam wszystkim.

Warto sięgnąć po książkę „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”. Książka dostępna będzie w naszej księgarni internetowej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze