fbpx

Co pogłębia depresję?

Co pogłębia depresję?
fot. 123rf

Dużo się pisze o tym, co pomaga wyjść z depresji. A co depresję i stany depresyjne może pogłębić?
1. Stres

Nadwyżka kortyzolu, hormonu stresu, który utrzymuje nas w ciągłej gotowości do działania i w napięciu, powoduje że przy stanach depresyjnych może on mocno zaszkodzić.

2. Brak snu

Związek pomiędzy snem a depresją jest znaczący. Osoby na nią chorujące mają zwykle zakłócony sen. Zarówno zbyt mało, jak i zbyt dużo snu może pogłębić depresję. Dlatego warto dbać o to, by jakość i ilość snu była odpowiednia.

3. Jedzenie

Jedzenie wpływa na nastrój. Badania wykazały, że pewne produkty spożywcze są związane z depresją. Na przykład nienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają jej ryzyko. Podobnie jak pokarmy bogate w cukier i węglowodany niezłożone, które poprawiają samopoczucie tylko na chwilę, zwiększając huśtawkę emocjonalną. Podczas depresji niewskazana jest również kofeina i alkohol.

4. Toksyczni ludzie

Kiedy ktoś nie potrafi okazać empatię wobec osoby, która choruje na depresję, a jeszcze dodaje jej cierpień negatywnymi zachowaniami, szkodzi. Kontakty z takimi osobami mogą znacząco pogłębić chorobę.

5. Media

Wiadomości szerzące niepokój, lęk i inne negatywne emocje podobnie jak zbyt dramatyczne filmy nie wpływają dobrze na psychikę osoby chorej na depresję. Podczas choroby ma ona zadanie wejrzeć w swój świat emocji, a media mogą ten proces zakłócić.

Depresja u mężczyzny – 12 faktówTUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze