1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

5 cech dojrzałej miłości

123rf.com
123rf.com
Od par, które są razem i jest im dobrze mimo upływu lat i życiowych zakrętów, które zaliczyli, możemy uczyć się, na czym polega dojrzała miłość.

1. Aktywne podejście do miłości

Osoby, które cieszą się dojrzałą miłością, nie pozwalają, by ich bierna postawa sprawiła, że uczucie odejdzie a związek się rozpadnie. Potrafią aktywnie angażować się w pracę nad relacją. Kryzysy w związku są dla nich okazją, by poznać swoje odczuwanie i funkcjonowanie w związku. Są też zawsze otwarte na doświadczenia partnera.

2. Oddawanie się pasjom

Mimo wzlotów i upadków, które przeżywają w związku, każde z partnerów ma coś swojego, co kocha. Oddają się regularnie swoim pasjom. Z praktyki terapeutów wynika, że zaniedbywanie swoich ukochanych zajęć źle wpływa na związek. Czasem powrót do nich działa odświeżająco na związek.

3. Określone cele związku

Ci, którzy kochają dojrzale, wiedzą po co są razem. Każda para ma swój mit, czyli historię, dla której żyją wspólnie. Cele te zmieniają się z biegiem lat, naturalnie ewoluują, ale zawsze są określone. Są jak kompas w codziennym życiu.

4. Samoświadomość

Dojrzali partnerzy wiedzą, jacy są w związku. Mają zgłębioną wiedzę o sobie w kontekście relacji. Przy partnerze są sobą, bo siebie znają. Wiedzą na przykład, na ile potrzebują własnej przestrzeni, a na ile bliskości, czują swoje wewnętrzne deficyty i pracują nad nimi samodzielnie.

5. Wspólne rozwiązywanie problemów

Kryzysy finansowe, niewierność, kłopoty z wychowaniem dzieci. Różne burze serwuje nam życie. Dojrzała miłość polega między innymi na tym, że problemy rozwiązujemy razem, czując za nie współodpowiedzialność i podejmując działania, żeby uzdrowić trudne sytuacje. Nie chowamy głowy w piasek i nie zajmujemy się jedynie sobą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze