1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Erotyczne trendy na 2013 rok

123rf.com
Od designerów poszukujących właściwych form i barw dla swoich projektów, przez speców od internetu, kuchni - wszyscy trudzą się opisaniem trendów na właśnie rozpoczęty rok 2013. Z erotyką sytuacja jest tak samo skomplikowana, co będzie 'hot', a co będzie 'not'.

Można marudzić i biadolić, że nędza literacka i ogólnie słabowite to romansidło, ale nie można nie docenić wpływu jaki na kobiecą świadomość wywarła trylogia Grey'a. Grey i jego Anastazja tworzą związek co prawda toksyczny i oparty na nadużyciach, ale za to urozmaicony. Korzystają z zabawek, grają w w gry, nie stronią od perwersji. Widocznie dokładnie to było potrzebne kobietom na świecie, żeby odważyć się na krok do przodu. Sprzedaż kulek waginalnych wzrosła w USA o 700% (!). Chociaż bohaterowie książki używają ich do seksu (wbrew przeznaczeniu), to przecież kulki służą do ćwiczeń mięśni Kegla. Nieważne. Zabawy w dominację i podległość, przywiązywanie, zasłanianie oczu, wibratory, kulki, stymulatory weszły do mainstreamu.

Bondage i kinky seks

Te terminy oznaczają akcesoria BDSM, w wersji soft (zamiast skór i łańcuchów - satyna i łańcuszki) oraz niegrzeczne zabawy nimi nazywane od angielskiego słowa "kinky". Kinky seks to przeciwieństwo waniliowego (grzecznego) seksu. Kinky seks, a szczególnie jeden jego element - krępowanie (bondage), po prostu podbił świat. Ta zabawa w oddanie kontroli lub jej całkowite przywłaszczenie rozgrzewa zarówno pary, jak i producentów zabawek, którzy masowo wypuszczają pudełeczka z cudnymi zestawami szarf do wyrafinowanego krępowania.

Taśmy prywatne

Coraz więcej ludzi kręci swoje seks taśmy, nie tylko po to, by wieszać je na stronach porno (to robi bardzo niewielki procent) czy na stronach artystycznych, np. z twarzami filmowanymi w czasie orgazmu (to robi jeszcze mniej ludzi), ale głównie na prywatny użytek. Jeśli jest się Angeliną Jolie i za młodu wyprawia różne cuda, to można nieco obawiać się skutków wypłynięcia seks taśm do sieci. Jednak z zaufanym partnerem można się z seks taśm nauczyć całkiem sporo. Można dowiedzieć się, kto co robi nie dość dobrze, pokazać drugiej stronie, jak to powinno wyglądać. W dodatku taka seks taśma to świetny materiał do pobudzania się w kolejne, długie, zimowe wieczory.

Nowa definicja seksu

To najważniejszy światowy trend dotyczący erotyki i ludzkiej seksualności - przedefiniowanie seksu. Jak pisał niegdyś Stanisław Przybyszewski, przyszedł czas na "przewartościowanie wartości". To, co było realizowane przez dekady jako obowiązujący model ludzkiej seksualności, jest już bardzo mocno pokruszone i zaraz runie.Jednym z pierwszych pęknięć na monolicie definicji seksu i seksualności był oczywiście nowoczesny feminizm oraz ruch LGBT, które walczyły o akceptację i zrozumienie zarówno praw kobiet, jak i mniejszości seksualnych. Z czasem okazało się, że androcentryczny (oparty na męskich potrzebach) model krzywdzi także samych facetów, którzy cierpią z powodu zaburzeń erekcji, kompleksów, braku wiedzy i rozeznania, uwikłani na sztywno w ramy własnej seksualności. Dziś na świecie tworzone są uniwersytety seksualności, nowe szkoły w podejściu do ciała, techniki. Kwitnie alternatywa - święta seksualność Tantry, joga Kundalini, seks taoistyczny. Mężczyźni i kobiety masowo kwestionują swoje dotychczasowe poglądy i pytają - czym jest seks? Czy tylko stosunkiem tradycyjnym? Dlaczego orgazm łechtaczkowy, którego doświadcza 3/4 kobiet ma być gorszy od penetracji? Czy faceci muszą zawsze mieć erekcję, żeby mieć udany seks?

W podstawach trzęsie się cały konstrukt seksualności - już nie jest prokreacyjna - bo mamy antykoncepcję, instytucjonalnie sterowana - bo nadeszła liberalizacja, androcentryczna - bo feminizm zdziałał sporo, heteronormatywna - bo dzięki ruchom LGBT wiemy, że  panie nie tylko z panami i vice versa. Na naszych oczach zmieni się to, co rozumiemy jako stosunek, orgazm, nasze role w seksie, co jest normą w seksie, co sprawnością seksualną czy seksualnym zaspokojeniem.

Seks jak zdrowie

Pierwsza z wielkich, polskich zmian bardzo związana z poprzednią - rozwojem definicji seksualności. W szerokim świecie miesza już jak huragan, u nas czuć dopiero delikatną bryzę, ale w 2013 powieje nam z całą siłą.  Dekadę temu zaczęliśmy masowo dbać o zdrowie, szczupłą sylwetkę, kondycję. Jak grzyby po deszczu powstawały szkoły jogi, fitness cluby itp. Korzystanie z siłowni, trenera, taśm z ćwiczeniami i elektroniki wspomagającej trening jest dziś tak naturalne, jak to, że wszyscy chcą być zdrowi. I tak stanie się z seksem.

Zaczynamy zauważać specjalistów, którzy pomagają zmieniać jakość seksu, zapisujemy się na warsztaty, seminaria, czytamy książki, które jeszcze 5 lat temu w ogóle by się nie ukazały. W tym roku będziemy korzystać z wiedzy seks terapeutów, coachów i edukatorów wypełniając wielką lukę, którą zgotowało nam wychowanie i tradycyjna szkolna edukacja. Troska o seksualność będzie się stawać elementem troski o zdrowie i dobre samopoczucie - naturalną i realizowaną według własnych zasad.

Erotyka dla kobiet

Kolejny wyjątkowo polski trend, raczkujący w 2012, a w 2013 wchodzący w fazę dojrzałego przedszkolaka. Kobiety mają swój język mówienia o seksie, swoje potrzeby, nadzieje i swoje przekonania. Język męskiej erotyki, męskie bodźce, męskie przyjemności są dla mężczyzn. Dlatego na świecie istnieje wielki dział rynku, który dostarcza wiedzę, erotykę, zabawki, filmy, książki przeznaczone dla kobiet. I nikt się z tego nie nabija, nie nazywa literaturą menstruacyjną. Zaryzykuję stwierdzenie, że do erotyki dla kobiet przykłada się więcej pracy i starań, niż do tej dla mężczyzn. Dlatego powstają wysmakowane gadżety erotyczne, filmy z fabułą, nie tylko z wielogodzinnym aktem seksualnym, stada projektantów tracą wzrok nad modelami bielizny i wystrojem butików erotycznych dla kobiet.

Co z tego będą miały Polki? Zeszłe dwa lata to wielki wysyp seks shopów dla kobiet, internetowych i realnych, szkół tańca na rurze, burleski, warsztatów o seksualności kobiecej. Będzie więcej, będzie lepiej, aż Polki nauczą się korzystać z dobrodziejstw wymyślonych tylko po to, żeby ich życie seksualne kwitło i wydawało owoce. To jest trend, któremu kibicuję entuzjastycznie i robię wszystko, żeby stał się ciałem.

Artykuł we współpracy z

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze