1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Seks
 4. >
 5. Intymność emocjonalna w związku

Intymność emocjonalna w związku

123rf.com
123rf.com
Jak blisko jesteś ze swoim partnerem? Czy czujesz się przy nim zrozumiana, dopieszczona, czy czujesz emocjonalną bliskość?

Oto kilka strategii na zwiększenie emocjonalnej bliskości z twoim partnerem:

 • w rozmowie z partnerem nazywaj swoje uczucia. Mów mu, jak się czujesz, pytaj go o jego emocje. Dziel się z nim tym, co dzieje się w twoim życiu, wspólnie omawiajcie to, co jest dla was ważne.
 • pozwól partnerowi cię wysłuchać i podzielić swoimi przemyśleniami. jak reaguje twój partner na to, co mówisz? Czy uważnie cię słucha, dopytuje, pociesza? Czy może stroi sobie żarty z poruszanych przez ciebie tematów, wyśmiewa twoje problemy, przekierowuje od razu rozmowę na swoje tory? Jeśli to drugie, to do budowania emocjonalnej intymności jeszcze długa droga.
 • gdy mówisz o partnerze swoim przyjaciołom lub bliskim, to jak o nim mówisz? Czy częściej opowiadasz o sytuacjach z nim związanych, które cię martwią lub niepokoją, czy też o przyjemnych wydarzeniach, które jego stawiają w pozytywnym świetle? Zwróć na to uwagę, bo kiedy zwierzamy się, często dostrzegamy rzeczy, których nie widzimy bez konfrontacji z kimś z zewnątrz.
 • odbieraj swojego partnera takim, jaki on jest, a nie takim, jakim ty chciałabyś go widzieć. I nie próbuj go zmieniać - albo jest on osobą, z którą chcesz być, albo wierzysz, że taką osobą, godną ciebie, ma szansę się stać. Jeśli to drugie, to już teraz zmień swoje nastawienie, bo druga osoba szybko odkryje, że będziesz chciała ją zmienić.
 • co myślisz o swoim partnerze w kontekście seksu? Czy fantazjujesz na jego temat? Czy seks z nim daje ci dużą satysfakcję czy po prostu służy twojemu zaspokojeniu? Czy czujesz się bliżej partnera, gdy się kochacie, czy seks z nim jest raczej dla ciebie źródłem niepokoju (zastanawiasz się, jak wyglądasz w łóżku, starasz się sprostać jego wymaganiom lub też wykazać się jako doświadczona kochanka). Jeśli to drugie, to zastanów się, co leży u podstaw waszego związku i czy jest to szczere.
 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze