1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. 7 oznak lęku przed bliskością

7 oznak lęku przed bliskością

123rf.com
Jesteś z mężczyzną albo przynajmniej tak ci się wydaje. Jednak coś jest nie tak, bo nie czujesz się przy nim komfortowo. Jest w nim coś nieuchwytnego, mało bezpiecznego. Jak rozpoznać, że on boi się zaangażowania i cierpi na fobię bliskości?

Gotowość do tego, żeby być z kimś blisko jest miarą naszej emocjonalnej dojrzałości. Jednak często się zdarza, że bardzo lękamy się zaangażowania ze strachu przed zranieniem i odrzuceniem. Gdy ten lęk ma nad nami władzę, nie wejdziemy w autentyczny związek. Kiedy ktoś cierpi na fobię bliskości? Jak to rozpoznać? Mówi o tym 7 znaków.

1. Jego praca wymaga podróży, a on wykorzystuje ją, żeby znikać

Ci, którzy boją się bliskości, mają tendencję do wyboru pracy, która daje swobodę w przemieszczaniu się. Często nie muszą pracować w biurze i mogą samodzielnie kontrolować swój harmonogram. Takie rozwiązanie ułatwia oddalanie się.

2. Znasz go długo, a jeszcze nie spotkałaś jego przyjaciół, znajomych, członków rodziny

Fobia bliskości przejawia się tym, że życie podzielone jest tak jakby na kawałki, które się ze sobą nie spotykają. Wówczas można funkcjonować, mając słabe więzy z ludźmi. Z każdym „załatwiamy” jedną sprawę. Z jednym jest to praca, z inną seks, z jeszcze inną przyjaźń. I z nikim nie jest się do końca i naprawdę.

3. Jego dom jest dla ciebie tajemnicą albo wygląda jak pokój hotelowy

Dom jest symbolem stabilności, trwałości, bezpieczeństwa emocjonalnego. A ludzie, którzy boją się bliskości, lękają się właśnie tych aspektów. Dlatego albo nie lubią nikogo wpuszczać do swojego domu, albo ich dom nie przypomina domu.

4. Jest uroczy, kiedy jesteście razem, a potem znika

Tego typu mężczyźni (kobiety zresztą też) są przemili, kiedy znajdują się w pobliżu. I tacy pozostają, dopóki uda im się zdobyć „ofiarę”. Od tego momentu robi się przestrzeń, żeby być blisko, więc on znika.

5. Trudno się z nim umówić lub cokolwiek zaplanować

Planowanie czasu z kimś jest formą zaangażowania. Jeśli ktoś się tego boi, będzie wił się niczym piskorz, zanim się konkretnie umówi. A nawet, jak to zrobi, nie dotrzyma słowa albo coś mu wypadnie w ostatniej chwili.

6. Czujesz się przy nim nieco dziwna

Bo to, co dla ciebie jest ważne, on dewaluuje. Chcesz wiedzieć, czy będzie wieczorem, a on nie rozumie o co ci chodzi i pyta dlaczego jesteś taka drobiazgowa. Chciałabyś pobawić się z nim w szerszym gronie, a on znowu wyjeżdża i nie wie, kiedy wróci. Niektórzy faceci tego typu potrafią tak argumentować swoje racje, że można przy nich się poczuć osobą, która wymaga rzeczy niemożliwych.

7. Traci zainteresowanie przy poważnych sprawach

Masz kłopoty w pracy, zachorowałaś, coś złego dzieje się w rodzinie – raczej nie licz na chłopaka, który boi się bliskości. Tego typu sytuacje są jak egzamin z dojrzałości emocjonalnej, a on wcale nie chce do niego podchodzić.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze