Alfabet pozytywnych emocji: Bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa
123rf.com

B jak bezpieczeństwo – oczywiście chodzi mi o poczucie bezpieczeństwa, o coś, co niewyobrażalnie zmienia jakość życia. Poczucie bezpieczeństwa to przywilej odczuwania harmonii i traktowania świata jako przyjaznego.
Czy lepiej jest żyć w warunkach wojny czy pokoju? Czy w związku partnerskim, który tworzymy, można obyć się bez poczucia bezpieczeństwa? Wydaje się, że jest ono jednym z najtrwalszych fundamentów więzi między ludźmi. Czy można więc stworzyć kodeks poczucia bezpieczeństwa? Jak najbardziej. Oto on:

1. Nie próbuj zmieniać partnera

Nie próbuj zmienić partnera, upodobniając go do siebie. Twój partner ma prawo widzieć świat własnymi oczami. Cenzurując jego osobowość zabierasz mu mentalne poczucie bezpieczeństwa i okradasz go z jego indywidualności.

2. Nie wywołuj poczucia winy

Jeśli Twoje ulubione słowa to „zobacz ile dla ciebie robię, jak się dla ciebie poświęcam” itp., to jesteś na prostej drodze do katastrofy. Takimi słowami wywierasz emocjonalną presję. Miłość to stan ducha, a nie środek transakcyjny. Jeśli uważasz, że zaangażowanie w waszym partnerstwie nie jest sprawiedliwie rozłożone, rozmawiajcie o konkretach bez uczuciowego szantażu.

3. Stwórzcie fizyczne poczucie bezpieczeństwa

Dobra atmosfera, komfort i wygoda oraz osobista przestrzeń sprawia, że dom jest bezpiecznym miejscem. Każdy powinien mieć w nim równe prawa oraz poczucie swobody i intymności. To także ważny element więzi partnerskiej.