Miłość, seks i partnerstwo – kilka mądrości

123rf.com

Magazyn „Psychology Today” cytuje wypowiedzi znanego psychoterapeuty, dr Alberta Ellisa, poświęcone naszemu życiu miłosnemu i seksualnemu.
Oto kilka z rad i mądrości, których udziela nam Ellis.

  • Seks i miłość to nie to samo. Ale pamiętajcie, że wspaniały, udany związek erotyczny może doprowadzić do wielkiej miłości. I na odwrót – wielka miłość może zaowocować niezwykle udanym życiem seksualnym.
  • Seks i miłość, choć naturalnie pojawiające się w naszym życiu, na każdym etapie wymagają pracy i rozwoju. Pamiętaj, że do ciebie należy zadbanie o to, aby czuć się spełnioną w miłości i komfortowo w łóżku, ale też powinnaś zadbać o to, żeby i twój partner był szczęśliwy i zadowolony zarówno w miłości i seksie. Taki sam obowiązek – względem siebie i ciebie – spoczywa na twoim partnerze.
  • Mężczyźni i kobiety mają często skrajnie różne fantazje i preferencje seksualne, często niezrozumiałe dla drugiej strony. Ważne, by wykazać w tym temacie zrozumiałość i nie bać się przekraczać granic, jeśli nie naruszają one twojego poczucia godności czy wstydu.
  • Często kobiety z zawstydzeniem przyznają, że podczas stosunku z partnerem fantazjują nie o nim, a… o kimś zupełnie innym! Absolutnie nie jest to zdrada, jeśli służy ci tylko do rozkręcenia się a potem zbliżeniu ze swoim partnerem.
  • Każdy związek wymaga uważności, nawet ten najbardziej udany. Zawsze mogą pojawić się między wami słowa i zachowania, które zamiast budować, niszczą to, co stworzyliście. Tak długo, jak za tym nie kryją się silne dysfunkcjonalne schematy, z którymi sami nie możecie sobie poradzić, jesteście w stanie krok po korku, samodzielnie przepracować wasz związek tak, żeby dawał wam radość.