fbpx

Suchość pochwy, jak sobie z tym poradzić

Suchość pochwy
123rf.com

Lubrykanty (żele intymne) to trochę jak mydło. To podstawowa rzecz w seksie, a ciągle roczne zużycie na głowę Polki/Polaka jest zastanawiająco niskie.
Skorzystanie z kropelki delikatnej cieczy nie jest ani skomplikowane ani niezręczne. I warto, żeby pomyślała o lubrykancie statystyczna Polka, bo jego używanie przynosi same korzyści. Przydaje się kobietom, które w pierwszej fazie zbliżenia nie wytwarzają dość wilgoci, a także tym, które z różnych powodów są dotknięte na przykład chroniczną suchością pochwy. Ułatwia zabawę gadżetami erotycznymi, aplikację kulek, ułatwia też życie partnerce/partnerowi.

Suchość pochwy jest dość częstą przypadłością. Młode kobiety cierpią na nią głównie z powodu stresu, leczenia miejscowych zapaleń, w połogu i karmienia piersią, a także – o czym warto pamiętać przy rosnącej popularności pigułki – przy okazji stosowania doustnej antykoncepcji jednofazowej. W dojrzalszym wieku na spadek nawilżenia śluzówki pochwy wpływa niedobór hormonów płciowych, charakterystyczny dla klimakterium. Obniżenie libido i wynikająca z niego suchość pochwy, mogą być spowodowane niektórymi lekami stosowanymi przy nadciśnieniu, lekami przeciwdepresyjnymi, moczopędnymi. Inne powody suchości pochwy to cukrzyca oraz niewydolność nerek.

Lubrykanty pomagają radzić sobie z niewystarczającym nawilżeniem, niezależnie od tego czy trwa chwilę, czy doskwiera dłużej. Nie zmniejszają odczuć w czasie penetracji oczywiście, o ile aplikuje się je oszczędnie. Lubrykanty dzielą się na wodne i silikonowe, oprócz tego na naturalne i z domieszkami. Wszystkie mają jakieś zastosowania i tak: lubrykanty wodne są przeznaczone dla osób o wrażliwej, skłonnej do podrażnień skórze oraz do używania z gadżetami erotycznymi. Lubrykanty silikonowe są przeznaczone raczej do seksu analnego (gęstsze, bardziej lepkie), nie wolno łączyć ich z zabawkami, bo niszczą silikon. Przez swoją gęstość irytują część użytkowników, którzy narzekają, że wszystko się klei. Lubrykant z domieszkami może rozgrzewać, chłodzić, lekko opóźniać ejakulację u mężczyzn, lekko pobudzać kobiety. Ich działanie jest miejscowe i polega na rozszerzaniu lub obkurczaniu naczynek krwionośnych w śluzówce genitaliów. Często jednak powodują podrażnienia. Głównie dlatego najbezpieczniejszym i najbardziej pewnym wyborem będzie lubrykant wodny. Długo by mówić o lubrykancie, to jak reklamować mydło. Nie ma co gadać. Stosować.

Artykuł pochodzi z portalu Pussy Project.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze