Dlaczego amerykańskie małżeństwa się rozpadają?

123rf.com

Amerykańscy naukowcy postanowili przyjrzeć się tematowi zaangażowania się w małżeństwo. Zagadnienie wydaje się być gorące, ponieważ połowa pierwszych małżeństw kończy się tam rozwodem a odsetek rozpadów związków drugich i trzecich jest jeszcze wyższy.
Psychologowie przebadali 172 par małżeńskich, zadając im pytanie: „Co tak naprawdę oznacza ślubne zobowiązanie?” Wyniki odzwierciedlają aktualne społeczne wartości i przekonania.

– Kiedy ludzie mówią: „Jestem zaangażowana w moją relację”, najczęściej oznacza to „Bardzo lubię ten związek i chcę go kontynuować ” – mówi prowadzący badania psycholog Benjamin Karney. – Jednak zaangażowanie jest czymś więcej niż powyższa deklaracja.

Psychologowie uważają, że głębszy poziom zaangażowania jest tożsamy z gotowością do pracy nad nieuchronnymi problemami, które pojawiają się w związku a które mogą doprowadzić do rozwodu.

– Łatwo jest być zaangażowana w swoją relacje, kiedy jest dobrze – mówi Karney. -Trudniej nam jest powiedzieć, że jestem zaangażowany w związek, kiedy dzieje się coś niedobrego. Z naszych badań wynika, ze ludziom trudno jest dokonać pewnych wyrzeczeń i podjęcia kroków, aby utrzymać związek, kiedy pojawia się poważny kryzys. Wyzwaniem, którego się nie podejmujemy, jest zrobienie aktywnych kroków w celu utrzymania relacji. Chodzi tu o pracę nad rozwojem związku, zrobienie czegoś trudnego, wyjście poza swój indywidualizm.