fbpx

Kiedy podejrzewasz zdradę

Kiedy podejrzewasz zdradę
123rf.com

Problem niewierności jest jednym z najtrudniejszych, jakich możemy doświadczyć, żyjąc w związku. Pojawia się wówczas strata zaufania, lęk przed porzuceniem, nadszarpnięcie poczucia własnej wartości. Jak sobie radzić, kiedy podejrzewamy, że partner nas zdradza?
Badania wskazują, że kiedy pojawia się w nas wątpliwość dotycząca wierności partnera, najczęściej zamieniamy się w szpiega, który usiłuje sprawdzić, jak sprawy się mają. Chcemy mieć dowód, czy partner rzeczywiście nas zdradza, przeszukujemy jego kieszenie, skrzynkę e-mailową, wąchamy koszulę, wypytujemy znajomych itd. W imię naszej ochrony dokonujemy inwazji na czyjąś prywatność. Tymczasem człowiek jest istotą terytorialną, chce być bezpieczny w swoim miejscu. Gdy jego granice zostaną naruszone, reaguje obronnie. Walczy lub ucieka, tak podpowiada mu instynkt, ponieważ jego terytorium zostało zaatakowane. Dlatego właśnie nie warto szpiegować, kiedy podejrzewamy zdradę. Lepiej postawić sprawę jasno i zaryzykować otwartą uczciwą rozmowę z partnerem. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

1. Wybierz spokojne i bezpieczne miejsce, w którym oboje czujecie się dobrze.
2. Wybierz czas, kiedy oboje dysponujecie maksymalną uwagą, żeby zająć się tą sprawą.
3. Rozpocznij od wyrażenia swoich obaw i wyjaśnij, dlaczego się niepokoisz.
4. Miej czystą intencję – chcesz wyjaśnienia swoich wątpliwości, ale nie oskarżasz.
5. Miej całkowitą jasność, jakie zachowania partnera cię niepokoją.
6. Podczas rozmowy zapomnij na chwilę o swoim „materiale dowodowym” i uważnie słuchaj, co partner ma do powiedzenia.
7. Upewnij się, co partner ma na myśli, żeby uniknąć nieporozumień i błędnych interpretacji.
8. Staraj się być spokojną i zrównoważoną, nie wszczynaj walki.
9. Jeśli wyjaśnienia partnera cię nie przekonują, powiedz mu to, ale nie naciskaj na dalsze tłumaczenia. Sprawa, widać, potrzebuje czasu.
10. Jeśli to, co mówi partner, uspokaja cię, też mu o tym powiedz. Opowiedz, co czułaś, kiedy podejrzewałaś zdradę i opisz mu słowami swoje obecne uczucia.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>