fbpx

Ile powinna trwać przerwa w związku? Powody, dla których warto ją zrobić

przerwa w związku
123rf.com

Kiedy trzeba odpocząć od partnera, spojrzeć na tę relację z dystansu i zrobić sobie przerwę w związku? Jak długo powinno to trwać? Oto kilka kluczowych sytuacji.

  • gdy stajemy się ofiarą fizycznej lub psychicznej przemocy. Gdy pojawia się przemoc w związku, to oczywiste, że nie można w nim dłużej trwać, ani liczyć na to, że partner się zmieni. Ale przemoc psychiczna nie jest taka oczywista. Poniżanie, niewybredne żarty, obarczanie winą, zaniedbywanie, wyzywanie, doprowadzanie do kłótni, pozbawienie emocjonalnego bezpieczeństwa – to są powody, dla których warto zdecydować się na przerwę w związku.
  • gdy poddajemy związek, partnera, naszą relację z nim nieustającej krytyce. Gdy wszystko nas w tej relacji irytuje, gdy nie umiemy doszukać się plusów, gdy zaczynamy żyć jak pies z kotem, a myśl o powrocie do domu wywołuje w nas zmęczenie czy irytację. Może warto wówczas przestać się szarpać i zrobić sobie przerwęw związku. Jak długo? Póki nie zrozumiemy, co dokładnie zaczęło powodować w nas to zdenerwowanie i czego, co mieliśmy w przeszłości, brakuje nam w obecnej relacji.
  • kiedy nie potrafimy zażegnać konfliktu lub zniwelować urazy do partnera po konflikcie. Gdy nie możemy spokojnie funkcjonować w związku, gdy doszło do zdrady, gdy widzimy u siebie lub u partnera nasilający się lęk przed bliskością, gdy konflikt, którego początkiem było przykre wydarzenie lub awantura, ciągnie się i podskórnie odsuwa nas od siebie.
  • kiedy potrzebujemy pobyć przez jakiś czas samemu. Może po to, by zastanowić się nad swoim życiem, by zebrać myśli, może by nacieszyć się samotnością lub zatęsknić za partnerem. To ważny powód, bo gdy po takiej przerwie postanowimy do siebie wrócić, to z pełnym przekonaniem, ale i poczuciem wolności. Ile powinna trwać taka przerwa w związku? Czasami wystarczy tydzień lub miesiąc – ten czas warto przeznaczyć na wyciszenie się i uporanie z własnymi myślami, na zrozumienie partnera i jego uczuć.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>