Szkodliwe przekonania singielek

szkodliwe przekonania singielek
123rf.com

Może jesteś sama, a wcale tego nie chcesz. Zbadano, że single nie z wyboru cierpią z powodu życia w pojedynkę za sprawą ograniczających przekonań. Jakich?
Ograniczające przekonania istnieją w naszym umyśle, oddzielając nas od tego, czego pragniemy. Pochodzą one z przeszłości i są szkodliwe. Tym bardziej, im bardziej nie zdajemy sobie z nich sprawy albo uważamy je za niepodważalny pewnik. Oto przykłady najczęstszych przekonań, przez które kobiety są same, chociaż wcale tego nie chcą.

  • Trudno spotkać odpowiedniego partnera tam, gdzie mieszkam czy pracuję.
  • Fajni faceci są już zajęci.
  • Mężczyźni chcą być ze mną ze względu na moją pozycję zawodową, a nie ze względu na mnie samą.
  • Faceci boją się niezależnych kobiet
  • Mam pecha do mężczyzn.

Powyższe ograniczające przekonania uniemożliwiają bycie szczęśliwą. Takie myśli są jak programy, które blokują zmianę życia na lepsze. A przecież nie są absolutną prawdą. Jeśli się ich trzymamy, uniemożliwiamy sobie stworzenie satysfakcjonującego związku. Żeby to zmienić, należy szkodliwe przekonanie zidentyfikować i zmienić na pozytywne. Takie, by przywołały bardziej ekscytującą przyszłość niż znienawidzone już życie w pojedynkę. Co jeszcze można zrobić, by zmienić ograniczające przekonania?

1. Przypomnij sobie chwile, kiedy ktoś był tobą zainteresowany. Jak to się stało? Zwracaj uwagę zwłaszcza na niespodziewane zwroty akcji. Skoro wydarzyły się kiedyś, dlaczego nie mogą zaistnieć chociażby jutro. Teraz jesteś sama, ale tak nie musi dłużej być.

2. Zastanów się nad swoimi przekonaniami w kontekście tego, skąd się one wzięły. Może twoja mama czy babcia powtarzały, że facetom nie można ufać albo, że oni zawsze zdradzają. Poczuj, że te zdania nie są twoje, bo nie mają w tobą nic wspólnego. Pozwól im odejść. Przeszłość nie będzie mieć realnego wpływu na twoją teraźniejszość, jeśli się z nią pożegnasz. Wyobraź sobie, że wyrzucasz swoje przekonania, które ci szkodzą, za okno. Jedno po drugim. Albo wypisz je na kartkach i po kolei każdą spal.

3. Gdy już twoje przekonania zostały ujawnione i „rozbrojone”, obserwuj, co się dzieje w twoim życiu. Jeśli pojawi się w twoim otoczeniu jakiś mężczyzna, bądź uważna na swoje reakcje – myśli i uczucia. Jeśli wróci na przykład stara nieufność, zmień swoje zwyczajowe postępowanie. Kiedyś wycofywałaś się, teraz delikatnie zachęć go do kontaktu. Byłaś zbyt aktywna, bo nie wierzyłaś, że on zrobi pierwszy krok, teraz go nie rób. Poznaj, jak wygląda życie z nowym zestawem przekonań. Wypisz je na kartce i w swoim sercu. Na przykład: „Mężczyzna, który do mnie pasuje, pojawia się w moim życiu.”

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze