1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Reżyser Darren Aronofsky uzyskał polskie obywatelstwo. Twórca „Wieloryba” spełnił marzenie swoich rodziców

Reżyser Darren Aronofsky uzyskał polskie obywatelstwo. Twórca „Wieloryba” spełnił marzenie swoich rodziców

Darren Aronofsky uzyskał polskie obywatelstwo. (Fot. Dia Dipasupil/Getty Images)
Darren Aronofsky uzyskał polskie obywatelstwo. (Fot. Dia Dipasupil/Getty Images)
Darren Aronofsky, reżyser wielokrotnie nagradzanych filmów, takich jak „Requiem dla snu”, „Czarny Łabędź”, „Pi” czy „Wieloryb”, został Polakiem. Nasze państwo oficjalnie przyznało mu polskie obywatelstwo. Aronofsky miał starać się o nie pod wpływem rodziców, których przodkowie pochodzili z Polski.

Informację tę potwierdził pełnomocnik reżysera, mecenas Marcin Mamiński. – Tak, mogę tylko potwierdzić, że pan Darren Aronofsky miesiąc temu został już oficjalnie obywatelem Polski – ujawnił prawnik w rozmowie z „Wprost”.

Obywatelstwo uzyskała także siostra reżysera, Patti. Było to możliwe, ponieważ rodzina Aronofskych dowiodła swoich polskich korzeni.

– Oficjalny czas oczekiwania [na polskie obywatelstwo – przyp. red.] trwa zwykle 4–5 lat. Jednak w przypadku Aronofsky'ego pomogli jego polscy przodkowie. Babka Darrena była Polką. Wyemigrowała z częścią rodziny do Stanów Zjednoczonych – wyjaśnił pełnomocnik reżysera.

W toku procesu rodzeństwo musiało udowodnić m.in., że jest spokrewnione z własną babką oraz że była ona obywatelką Polski po 1920 roku. Dla urzędników ważne były także dowody na to, że Polska była obecna w życiu Aronofsky’ego i jego rodziców. Wedle słów mecenasa Mamińskiego ojciec i matka 55-letniego Amerykanina wspierali go w staraniach o polskie obywatelstwo i ich marzeniem było to, aby ich syn je uzyskał.

Daniel Aronofsky ma 55 lat i odkąd nakręcił swój debiutancki film „Pi” z 1998 roku, stale utrzymuje się w czołówce najlepszych hollywoodzkich reżyserów. Urodził się w Nowym Jorku w 1969 roku. Wzrastał w tradycji żydowskiej, choć – jak przyznał w jednym z wywiadów – jego rodzina nie była bardzo religijna. Jego najbardziej nagradzanym dziełem jest dramat psychologiczny „Czarny łabędź”. Grająca w nim główną rolę Natalie Portman otrzymała za swoją kreację Oscara.

Gwiazdy Hollywood coraz częściej ubiegają się o polskie obywatelstwo

Kilka miesięcy temu media obiegła wieść, że inny słynny przedstawiciel Hollywood, aktor Jesse Eisenberg, także jest w trakcie procedury ubiegania się o polski paszport. Amerykanin znany z filmów „The Social Network” czy „Iluzja” przyznał, że czuje głęboką więź z naszym krajem.

– Jestem bardzo silnie związany z Polską. Moja rodzina pochodzi z Krasnegostawu, pomiędzy Lublinem i Zamościem. Tam mieszkała rodzina mojego dziadka. Opuścili to miejsce w 1918 roku. Ale niektórzy moi krewni, którzy przeżyli wojnę w piwnicach we Lwowie, mieszkali później w Szczecinie, gdy został przyłączony do Polski – mówił aktor na zeszłorocznym Festiwalu MasterCard OffCamera.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Eisenberg wielokrotnie odwiedzał Polskę, a w 2023 roku nakręcił tu swój film „A Real Pain”, który określił mianem „listu miłosnego do Polski”.

– Wielu amerykańskich Żydów uważa, że Polska była negatywną częścią ich historii. Ja czuję inaczej. Polska to miejsce, w którym moja rodzina żyła i prosperowała, dopóki Niemcy nie rozpoczęli wojny. Chciałem poprzez film pokazać jej najpiękniejszą, spektakularną stronę – tłumaczył w rozmowie z magazynem „Vogue”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze