1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Oznaki zbliżającego się porodu – po czym poznać, że poród się zbliża?

Oznaki zbliżającego się porodu – po czym poznać, że poród się zbliża?

Kalendarz ciążowy wskazuje, że poród zbliża się wielkimi krokami. Nie wiesz zupełnie czego się spodziewać? Masz obawy, że nie uda Ci się rozpoznać rozpoczynającej akcji porodowej? Poznaj główne oznaki zbliżającego się rozwiązania – dzięki temu wsłuchiwanie się w sygnały wysyłane przez organizm będzie dużo łatwiejsze.

Kalendarz ciążowy wskazuje, że poród zbliża się wielkimi krokami. Nie wiesz zupełnie czego się spodziewać? Masz obawy, że nie uda Ci się rozpoznać rozpoczynającej akcji porodowej? Zastanawiasz się, po czym poznać, że poród się zbliża? Poznaj główne oznaki zbliżającego się rozwiązania – dzięki temu wsłuchiwanie się w sygnały wysyłane przez organizm będzie dużo łatwiejsze.

Nawet jeśli lekarz wyznaczył termin porodu podczas badania USG wykonywanego na superczułym sprzęcie, faktyczny moment rozwiązania może być zupełnie inny. , akcja porodowa może zacząć się już w 38. tygodniu ciąży lub nawet 10 dni po terminie. Niezależnie od tego, jak szybko to nastąpi, można wskazać kilka charakterystycznych objawów zbliżającego się porodu. Jak zatem to rozpoznać?

Pierwsze objawy zbliżającego się porodu

Prawda jest taka, że organizm do porodu szykuje się przez 9 miesięcy. Jednak to właśnie w ostatnich tygodniach przygotowania nabierają na sile, prowadząc do rozpoczęcia akcji porodowej.

Po czym poznać, że poród się zbliża? Do pierwszych znaczących objawów zbliżającego się porodu zaliczyć można m.in.:

 • tzw. skurcze przepowiadające – są nieregularne i najczęściej niebolesne, trwają bardzo krótko,
 • skracanie szyjki macicy – dochodzi do tego na skutek regularnych skurczów przepowiadających; powodują one, że długa, twarda i zamknięta szyjka staje się miękka, cienka i elastyczna,
 • obniżanie brzucha – to skutek umiejscawiania się dziecka w kanale rodnym,
 • zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy – wynika to z odchodzenia czopa śluzowego, któremu może towarzyszyć plamienie.
Jeżeli zauważysz wyżej wymienione oznaki zbliżającego się porodu, zachowaj spokój. Na tym etapie nie musisz jechać do szpitala, jednak warto być w gotowości. Dalszy rozwój wydarzeń związanych z porodem może nastąpić szybciej, niż myślisz.

Pozostałe sygnały wskazujące na zbliżający się poród

Poza pierwszymi bardzo charakterystycznymi objawami zbliżającego się porodu, można wskazać oznaki towarzyszące.

 • Biegunka
Biegunka wcale nie musi oznaczać problemów żołądkowych. Jeśli występuje pod koniec ciąży, może wskazywać na zbliżający się poród. Powszechnie uważa się, że organizm w ten sposób próbuje się oczyścić – po to, aby nic nie zakłócało przedostawaniu się dziecka przez kanał rodny.

Warto mieć świadomość, że biegunce jako jednej z oznak zbliżającego się porodu często towarzyszą bóle przypominające bóle menstruacyjne.

 • Zmiany apetytu
Jednego dnia jesteś bardzo głodna, a kolejnego – nie masz ochoty na żadne jedzenie? Pod koniec ciąży jest to całkowicie normalne, ponieważ często oznacza to zbliżający się poród.
 • Zatrzymanie wzrostu masy ciała lub spadek wagi
U wielu kobiet, u których kalendarz ciążowy wskazuje na zbliżający się poród, mogą zauważyć zatrzymanie wzrostu masy ciała lub wręcz jej spadek. Nie jest to powód do niepokoju – nie martw się, że dziecko nie przybiera na wadze. Taka sytuacja może mieć miejsce – spadek Twojej wagi po 36 tygodniu nie należy do rzadkości, a stanowi jeden z objawów zbliżającego się porodu .

Uwaga na odejście wód płodowych

Na zbliżający się poród może wskazywać odejście wód spowodowane pęknięciem pęcherza płodowego. Nie oczekuj jednak dużego chluśnięcia, ponieważ – wbrew temu, co można obejrzeć na wielu filmach – najczęściej dochodzi jedynie do sączenia się wód. Można to porównać do mimowolnego popuszczania moczu.

Skurcze – typowy symptom zbliżającego się porodu

O ile skurcze przepowiadające stanowią głównie trening przygotowujący do rozwiązania ciąży, o tyle skurcze porodowe pozwolą na urodzenie dziecka. Ich zadanie polega na doprowadzeniu do skracania i rozwierania szyjki macicy, a następnie wypchnięcia malucha z kanału rodnego.

Jak rozpoznać zbliżający się poród po częstotliwości skurczy przepowiadających? W zależności od fazy akcji porodowej skurcze porodowe występują odpowiednio: co 10-15 minut, co 2-5 minut, co 1-2 minuty. Im częściej się pojawiają, tym dłużej trwają. Zwiększa się także ich intensywność – najsilniejsze są w kluczowym momencie porodu, po to by ustąpić na sam koniec.

Skurczów porodowych nie da się pomylić z żadnymi innymi. Łatwo je odróżnić od skurczów przepowiadających, m.in. po tym, że:

 • odstępy między skurczami skracają się przy jednoczesnym wydłużeniu czasu ich trwania,
 • zwiększa się ich nasilenie – stają się coraz bardziej bolesne,
 • ból dotyka nie tylko brzuch i podbrzusze, ale również obejmuje okolicę krzyżową i lędźwiową.
Zastanawiasz się, jakie oznaki zbliżającego się porodu powinny skłonić Cię do wyruszenia na porodówkę? Po czym poznać, że poród się zbliża wielkimi krokami, więc warto jak najszybciej udać się do szpitala? Najlepiej zrobić to w momencie, gdy dojdzie do odejścia wód płodowych, a skurcze staną się coraz bardziej nasilone i zaczną pojawiać się z większą częstotliwością.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze