1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Zrób test na HIV!

Zrób test na HIV!

123RF.com
Na ulicach widać już pierwsze billboardy wzywające, by się zbadać. W internecie pojawia się coraz więcej filmików uświadamiających, jak poważnym problemem jest AIDS. Dziś 1 grudnia. Światowy Dzień Walki z AIDS.

Największy problem związany z HIV i AIDS to nie liczba chorych, ale tych, którzy nie wiedzą, że są lub mogą być zarażeni. Oraz tych, którzy problem bagatelizują i w żaden sposób się przed zarażeniem nie chronią. Szacuje się, że w Polsce może żyć aż kilkanaście tysięcy osób mających HIV, a niezdających sobie z tego sprawy.

„Zrób test na HIV” - to tegoroczne hasło kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS, która jest kontynuacją zeszłorocznej „Wiedza ratuje życie”. Będzie ona trwała do 2012 roku. Jej głównym celem ma być uświadamianie, jak wielkim zagrożeniem dla życia może być wirus HIV, zachęcanie do częstych badań oraz pokazanie, co robić, by uniknąć zarażenia.

W większych miastach Polski odbędą się konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące HIV i AIDS. Gwoździem programu będą punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których każda pełnoletnia osoba będzie mogła zrobić sobie bezpłatny i anonimowy test na HIV oraz skorzystać z porad lub poznać odpowiedzi na nurtujące ją trudne pytania. Tymczasem, choć hasło „AIDS” ciągle budzi grozę, szczepionka na tę chorobę jest coraz bliżej. Kilka miesięcy temu hiszpańscy naukowcy ogłosili kolejne optymistyczne badania. Ich szczepionka przeszła kolejne testy (na małpach), jesteśmy zatem o krok od szczęśliwego rozwiązania problemu. Póki jednak to nie nastąpi, róbmy badania.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze