Dlaczego detoks organizmu jest taki ważny?

51745108 - beverage with spinach, celery and pumpkin seeds, detox and healthy food

W dzisiejszym świecie jesteśmy narażeni na ogromną ilość toksyn, dużo większą niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zanieczyszczone jest powietrze, woda i żywność. Można powiedzieć, że płacimy zdrowiem za rozwój cywilizacji.

Każdego dnia nasz organizm zajmuje się nie tylko swoją naturalną detoksykacją, czyli wydalaniem produktów ubocznych przemiany materii. Zmaga się również z toksynami z zewnątrz i lekami, które przyjmujemy w coraz większych ilościach. Często zdarza się, że procesy detoksykacji upośledzane są przez czynniki takie jak stres, dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach, brak ruchu i niedobór snu. Taka sytuacja prowadzi do znacznego obciążenia wątroby i układu limfatycznego.

Jakie mogą być konsekwencje upośledzonego detoksu?

Gorszy nastrój, depresja wynikające z niewłaściwej syntezy serotoniny. Niewiele osób wie, że większość serotoniny jest produkowana w jelitach, kluczowa jest więc troska o ich prawidłową pracę. Często obserwuje się u pacjentów powiązanie występowania wzdęć i zaparć z wystąpieniem depresji niespowodowanej traumą.

Zaburzenie równowagi hormonalnej wynikające z upośledzonego metabolizowania wydzielanych hormonów. Ten problem jest zdecydowanie bardziej dotkliwy dla kobiet. Coraz więcej z nich ma kłopoty z zajściem w ciążę, nieregularnie miesiączkuje, ma problemy z utrzymaniem wagi i zmaga się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. U mężczyzn zaburzenia równowagi hormonalnej także można zauważyć. Coraz częściej mają z problem z erekcją, zauważają pogorszenie cery, powiększenie się piersi czy przyrost wagi. Bez przywrócenia efektywnego detoksu, nie ma mowy o regulacji gospodarki hormonalnej.

Pogorszenie stanu skóry wynikające z zaburzenia gospodarki hormonalnej. Skóra jest jednym z narządów odpowiedzialnych za wydalanie toksyn, co też w znacznym stopniu wpływa na jej kondycję.

Zmniejszenie poziomu energii życiowej na skutek nieprawidłowej produkcji energii w komórce i nieprawidłowego odżywienia na poziomie komórkowym.

Zaburzenie pamięci i koncentracji na skutek zaburzonej metylacji, czyli bardzo złożonych procesów biochemicznych w organizmie związanych z przetwarzaniem składników odżywczych.

Co można zrobić, by usprawnić detoks?

  • Podstawową zasadą detoksykacji jest ograniczenie dostarczania toksyn, czyli dieta oparta na nieprzetworzonych produktach, głównie roślinnych.
  • Szczególnie wskazane w diecie produkty to te, które są bogate w siarkę, a więc cebula, czosnek, brokuły, kalafior i kapusta. Zwiększają one produkcję silnego antyoksydantu – glutationu.
  • Należy wykluczyć z diety kofeinę, alkohol i papierosy.
  • Zaleca się rozpoczęcie dnia od ciepłej wody z sokiem z cytryny.
  • Pomocna jest suplementacja środkami zawierającymi antyoksydanty, między innymi cynk, selen, witaminy C i E (suplementację najlepiej skonsultować ze specjalistą).
  • Pamiętajmy o aktywności fizycznej – pocenie się ułatwi uwalnianie toksyn. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, warto korzystać też z sauny.