Detoks dla każdego

detoks

Idealny detoks. Wybierz swój!


1. Detoks ajurwedyjski. Moc risotta

Główną rolę w nim odgrywa kitchari, czyli ajurwedyjskie risotto, które ma przywrócić harmonię w organizmie. Każdy dzień zaczyna się od miski świeżych owoców. Na obiad i kolację należy zjeść porcję kitchari. W Indiach tę jedną z najpopularniejszych oczyszczających i odżywiających potraw przygotowuje się z mung dalu (obranej z zielonej łupinki fasolki mung) i ryżu basmati. Istnieją trzy warianty tego dania: z mung dalem, fasolką mung (trzeba ją na noc namoczyć i dłużej gotować) lub czerwoną soczewicą (słabsze działanie oczyszczające). Każdy z nich można przygotować, stosując ryż basmati lub kaszę jaglaną. Należy wybrać jeden wariant i przygotowywać przez tydzień. Do kitchari warto również dodawać słodkie ziemniaki, dynię, marchewkę czy czerwoną paprykę.
Te dodatki można stosować wymiennie. Porcję kitchari należy dostosować do swoich potrzeb.

Dla kogo: Prawie dla wszystkich. Wyjątek: osoby z natury bardzo wychłodzone oraz mające problemy z trawieniem roślin strączkowych.

2. Detoks krzemowy. Ze smakiem

Najmniej radykalny, nie wymaga jedzenia przez siedem dni praktycznie tych samych dań. Oparty na zbożach (m.in. kaszy jaglanej, orkiszu, kaszy gryczanej i owsie) oraz owocach i warzywach bogatych w krzemionkę, dużej ilości pieczonych lub parowanych warzyw i niewielkiej ilości lekkostrawnej surowizny. Do picia skrzyp, woda krzemowa i dodatkowo odżywczy, oczyszczający sok z buraka, marchwi i jabłka. Krzem nazywany jest pierwiastkiem życia i odpowiada za wchłanianie około 70 minerałów, m.in. wapnia, fluoru czy cynku. Bierze również udział w produkcji kolagenu.

Dla kogo: Nawet dla osób w podeszłym wieku, również chorujących na serce. Dla wszystkich, którzy mają słabe trawienie, problemy z układem kostnym lub stawami. Dla osób, które dłużej chcą zachować elastyczność skóry. Również dla borykających się z pasożytami i grzybami, np. candidą. Doskonała metoda dla osób, które doświadczyły efektu jojo i ciągłymi dietami spowolniły swój metabolizm. Ze względu na rozgrzewającą naturę większości wykorzystywanych w tym detoksie zbóż można go stosować na początku wiosny, jesienią lub zimą, ale nie latem.

3. Detoks chiński. Na trawienie

Oparty na oczyszczającym, ale też regenerującym, odżywczym oraz poprawiającym trawienie congee. To nic innego jak zupa składająca się z długo gotowanych zbóż, ziół, owoców suszonych, warzyw, roślin strączkowych czy pestek. Kleik gotuje się od dwóch do pięciu godzin na minimalnym ogniu. Im dłużej, tym ma większą moc. Ryż, owies, proso czy orkisz gotuje się aż w sześciokrotnej ilości wody. Wszystkie składniki dodane do congee zostają całkowicie przyswojone, a ich wartości odżywcze wzmocnione. Nie wychładza organizmu, a nawet go rozgrzewa. Wersja skrócona congee: zamiast gotować pięć godzin, rano, zaraz po przebudzeniu, można wrzucić wybrane składniki, zalać je odpowiednią ilością wody – będą gotowe do zabrania do pracy już przed wyjściem z domu.

Dla kogo: Dla cierpiących na alergie pokarmowe; osób, które mają niedobory składników odżywczych, którym marzną ręce i stopy.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »