1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Najczęściej występujące wady wzroku

Wady wzroku, które dotykają największej liczby ludzi to tzw. wady refrakcji, odnoszące się do ostrości widzenia. Najczęstsze z nich to: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Są głównym powodem wizyty u okulisty, ponieważ wpływają na pogorszenie wzroku i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Pojawienie się wady wzroku jest niezależne od wieku. Krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wykryte we wczesnych latach życia są możliwe do całkowitego skorygowania. Z wiekiem, wada może się pogłębić, a brak leczenia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w widzeniu.

Krótkowzroczność

Krótkowidzami określa się ludzi, którzy mają problem z ostrym widzeniem na odległość. Jest to spowodowane nieprawidłowym załamaniem światła przez układ optyczny oka. Najczęstszą przyczyną może być wydłużenie gałki ocznej – tłumaczy dr Elżbieta Sędrowicz z warszawskiej kliniki Mediq. Krótkowzroczność ma podłoże genetyczne i może być dziedziczna. Nie jest to jednak reguła. Wzrok może również pogorszyć się od nieprawidłowych zachowań – zbyt długiego wpatrywania się w ekran lub czytania w niewłaściwej pozycji, przy niedostatecznym natężeniu światła. Leczenie krótkowzroczności odbywa się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, których moc określona jest w dioptriach ze znakiem minus. W wieku dorosłym istnieje możliwość usunięcia wady wzroku operacyjnie czy laserowo.

Nadwzroczność

Tak jak w przypadku krótkowzroczności, związana jest z nieprawidłowym ogniskowaniem obrazu na siatkówce oka. Przy nadwzroczności, światło załamuje się za siatkówką. To efekt m.in. nieprawidłowej długości gałki ocznej, która jest zbyt krótka. Najczęściej dotyczy to osób młodych, a nadwzroczność pojawiająca się po 40 roku życia związana jest z niedomogą akomodacji – wyjaśnia dr Sędrowicz. U dzieci, w przypadku wykrycia wady wzroku, wczesne skorygowanie jej okularami czy soczewkami kontaktowymi pozwala w przyszłości na swobodne widzenie bez wspomagania optycznego. Wada może być skorygowana za pomocą szkieł lub okularów korekcyjnych o mocy określanej w dioptriach ze znakiem plus.

Astygmatyzm

Podobnie jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm związany jest z nieprawidłowym ogniskowaniem światła. Najczęściej występuje w wyniku zachwiania proporcji i regularności rogówki lub soczewki. Światło zostaje niewłaściwie skupione, powodując nieostre widzenie – objaśnia dr Sędrowicz, Mediq. Łatwo rozpoznać astygmatyzm, gdy mimo zwiększania mocy szkieł, widziany obraz wciąż pozostaje rozmazany. Najlepiej jednak udać się do specjalisty, który precyzyjnie określi jaka jest dokładna wada wzroku.

Wadę refrakcji określa się za pomocą refraktometru, dzięki któremu można określić zarówno moc wady i stopień astygmatyzmu w dioptriach sferycznych i cylindrycznych. Po badaniu przez specjalistę należy indywidualnie dobrać okulary. Badania można wykonać w klinice .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze