1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

Dokument "W powodzi gwiazdkowych świateł" w PLANETE

Ozdabianie domu na Boże Narodzenie jest dla wielu Amerykanów pasją i rodzajem sportu. Poświęcają kilka miesięcy pracy i tysiące dolarów, aby w świąteczny czas ich posesje przypominały Disneyland lub arenę rockowego koncertu. Musi być widowiskowo, kolorowo, krzykliwie, jasno, głośno... Bez względu na koszta, ryzyko i… spokój sąsiadów.

Niektórzy zaczynają snuć wielkie plany tuż po Nowym Roku, a do pracy zabierają się u schyłku lata. Dzień w dzień, przez kilka godzin rozplątują kilometry kabli, sprawdzają kontakty, nawet wynajmują do pomocy dźwig! Przygotowanie spektakularnej dekoracji wymaga jednak poświęcenia. To stosunkowo niewielka cena za uczynienie swojego domu tematem rozmów wszystkich mieszkańców miasta.

W każdej niemal miejscowości od Kalifornii po Pensylwanię można natrafić na minimum jedną rodzinę ekscentryków, tworzących gigantyczne świąteczne instalacje. Nie można przejść obojętnie wokół feerii świateł, na którą składają się tysiące lampek, pełnej ruchomych elementów i wygrywającej kolędy. Dla przechodnia taki widok jest osobliwością, dla sąsiadów - prawdziwym utrapieniem. Pasjonaci wystawnych dekoracji muszą więc liczyć się nie tylko z gigantycznymi rachunkami za zużyty prąd, ale także z widmem policjantów stojących w środku nocy pod ich drzwiami. Bożonarodzeniowa ekstrawagancja nierzadko znajduje konsekwencje w sądzie, po tym jak jasne światło i głośna muzyka nie pozwalają spać mieszkańcom najbliższej okolicy. Jeszcze gorzej, jeśli elektryczna awaria doprowadzi do pożaru. Skutki niewinnej nawet usterki mogą być wówczas katastrofalne.

Dokument „W powodzi gwiazdkowych świateł” zabiera widza w podróż wzdłuż i wszerz Stanów Zjednoczonych, w trakcie której zobaczyć można najbardziej wyraziste przejawy typowo amerykańskiej obsesji. Autorzy filmu spotykali się z maniakami dekoracji z różnych zakątków USA, przyglądali się ich żmudnym przygotowaniom, rozmawiali o ich niecodziennej pasji. W rezultacie powstał ciekawy  film pokazujący, co może się wydarzyć, kiedy w pędzie ku gwiazdkowemu splendorowi niektórzy posuwają się za daleko. 

Dokument „W powodzi gwiazdkowych świateł” zostanie wyemitowany w PLANETE 24 grudnia o godz. 21:45.

 

W powodzi gwiazdkowych świateł (“Invasion of the Christmas Lights”) film dokumentalny, USA, 2009, 43 min.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze