fbpx

Na czym polega Bikram Joga?

Na czym polega Bikram Joga?
123rf.com

Bikram joga to uniwersalna kompozycja 26 pozycji hatha jogi uprawianych w sali podgrzanej do temperatury 41 stopni Celsjusza. Metodę tę stworzył ponad 40 lat temu w Indiach mistrz jogi Bikram Choudhury, który szybko stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj Bikram joga nauczana jest w ponad 1600 szkołach na całym świecie, od niedawna także w Warszawie.
90 minut korzyści

Przestrzenna sala wypełniona lustrami na pozór nie różni się niczym od zwykłej sali do ćwiczeń. Jednak tuż po wejściu do sali różnica wyraźnie jest odczuwalna: zajęcia odbywają się w temperaturze 41 stopni Celsjusza, a poziom wilgotności powietrza wynosi 40% – 60%. Zajęcia trwają 90 minut i jest składają się z serii 26 asan ułożonych w stałą sekwencję – identyczną na każdych zajęciach i dobranych w sposób angażujący każdą część ciała i każdy jego mięsień. Niezależnie od poziomu zaawansowania, wieku czy kondycji fizycznej każdy ćwiczy te same asany. Trening rozpoczyna się ćwiczeń oddechowych, potem następuje seria na stojąco i na leżąco. Każde ćwiczenie wykonuje się dwukrotnie, a nauczyciel krok po kroku objaśnia instrukcje wykonywania poszczególnych pozycji – powtarza dialog opracowany przez Bikrama. Wysoka temperatura i wilgoć w sali sprzyja rozciąganiu ciała i czyni je bardziej elastycznym, co zmniejsza ryzyko kontuzji.

Przekonaj się do gorąca

Metoda Bikram Jogi skupia się bardziej na fizycznym aspekcie jogi niż na medytacji. Wysoka temperatura rozgrzewa mięśnie i ścięgna, przyspiesza spalanie tłuszczu. Regularne uprawianie Bikram Jogi reguluje apetyt i przyspiesza metabolizm, a intensywne pocenie się podczas zajęć sprzyja detoksykacji organizmu. Starannie dobrane pozycje wzmacniają wszystkie partie mięśni, poprawiają wydolność płuc i kondycję fizyczną.

– Bikram Joga to oryginalna metoda jogi znana i ceniona na całym świecie. Szybko daje widoczne efekty – poprawia zarówno samopoczucie jak i wygląd: dodaje energii, uczy determinacji, pomaga na kontuzje, spala tkankę tłuszczową, modeluje sylwetkę. Niektórzy wprost przyznają, że jedne zajęcia Bikram jogi dają im tyle korzyści co połączenie intensywnego treningu na siłowni z relaksującym masażem i wizytą w saunie czy w spa – mówi Marta Hodgdon, właścicielka pierwszego w Polsce studia Bikram, uczennica Bikrama Choudhury.

mat.pras.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze