1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Artykuły Sponsorowane
  4. >
  5. Jak nie stresować się podczas rodzinnych wakacji z dziećmi?

Jak nie stresować się podczas rodzinnych wakacji z dziećmi?

Fot. iStock
Zobacz galerię 17 Zdjęć
Dzieci, im starsze, tym bardziej chcą zaznaczyć swoją odrębność. Z wiekiem kształtuje się ich indywidualny gust, charakter, pragnienia. Jeśli tego nie uszanujesz, mogą zepsuć ci najlepiej zaplanowane wakacje. Może lepiej temu zapobiec?

Dobrze zaplanuj dokąd, z kim i po co jedziesz

Na czym najbardziej Wam zależy? Na spokoju, rozrywce, sporcie, edukacji? Wyjazd rodzinny z dziećmi nie zawsze musi należeć do przyjemności. Chociaż jesteście najbliższą rodziną, macie często odmienne zainteresowania i potrzeby. Co zrobić, żeby każdy miał coś dla siebie?

Przede wszystkim zaplanuj dokąd chcecie pojechać. Może nie warto fundować sobie 2 tygodni nad morzem, w przeludnionym kurorcie, gdzie panuje ciągły hałas? Może warto, żeby podczas wakacji dziecko doświadczyło to, czego nie ma na co dzień? Jeśli mieszkacie w dużym mieście dobrze pomyśleć o wakacjach na odludziu, bez smartfona. W miejscu, gdzie dzieci będą miały prawdziwy kontakt z przyrodą. Jeżeli na co dzień dziecko ma zbyt mało ruchu to spróbujcie zaplanować aktywny wypoczynek (wędrówki, kajaki, rower).

“Z kim jedziesz” - czyli na ile znasz swoje dziecko? Co lubi, a co je nudzi i zniechęca? Jak spędza wolny czas? Czym się pasjonuje?

Kilkuletnie dzieci (od około 6 lat) można zapytać gdzie i jak chciałyby wypocząć. Nie chodzi o to, aby podejmowały decyzje, do których nie dorosły, ale określiły kierunek: czy wolą góry czy morze, co chciałyby robić, co zobaczyć. Jeśli mamy z nimi dobry kontakt wystarczy obserwacja ich potrzeb. Możesz też dać dziecku kilka alternatyw, np. „Jedziemy w góry. Co chcesz zobaczyć po drodze? Masz do wyboru: Smoka Wawelskiego, Maczugę Herkulesa, Kopalnię Soli Wieliczka” (dobrze przybliżyć mu co naprawdę zobaczy, żeby potem nie było zbyt rozczarowane fałszywym wyobrażeniem).

Ze starszym dzieckiem spróbuj po prostu porozmawiać o tym jak widzi te wspólne wakacje. Jeżeli bardzo się różnicie to po co fundować sobie 2 tygodnie frustracji? Wyjedźcie razem na tydzień, żeby naprawdę pobyć blisko i spędzić razem czas. A potem niech każdy realizuje swoje urlopowe marzenia. Też masz prawo wypocząć tak jak lubisz. Dziecku zorganizuj coś ciekawego w tym czasie. Nie każdy ma dziadków na wsi, czy rodzinę za granicą, do której może pojechać. Jednak możliwości jest całe mnóstwo: kolonie naukowe, czy sportowe, warsztaty artystyczne, a nawet obozy psychologiczne. Może warto, żeby w tym czasie dziecko rozwijało swoje talenty?

Jak spakować się na wyjazd?

Wszyscy mamy tendencję do zabierania ze sobą niepotrzebnych rzeczy, dzieci tym bardziej. Pakowanie wymaga więc dużej cierpliwości, szczególnie, gdy dziecko robi to po raz pierwszy i trzeba później wspólnie przejrzeć jego walizkę. Nie bierzmy za dużo książek czy gier (wystarczą 1-2), chyba że wybieramy się do domku nad jeziorem i zapowiadają deszczową pogodę.

To, bez czego nie będziemy mogli się obyć to dokumenty, mapy (nawigacja), środki do higieny osobistej, okulary przeciwsłoneczne, buty i przede wszystkim ubrania. W tej kwestii zawsze możesz .

Spędzając z dzieckiem wakacje w Polsce (szczególnie w górach czy nad morzem), Wielkiej Brytanii albo Skandynawii pakujemy się niemal podwójnie, ponieważ trudno przewidzieć pogodę. Warto więc zabrać lekkie ubrania sportowe. Pytanie też jak bardzo nasze dziecko brudzi ubrania. Jeśli trzeba zmieniać je codziennie, to albo pakujemy jeden zestaw na dzień, albo musimy mieć możliwość przeprania.

Zdarza się, że wyjeżdżamy z dzieckiem, które przywiązuje dużą wagę do tego, w co jest ubrane. I nie musi być koniecznie małą strojnisią czy elegancikiem. Po prostu ma swój gust i warto to docenić. Jeśli nasze praktyczne podejście do pakowania i upodobania dziecka są zbyt rozbieżne postarajmy się wypracować jakiś kompromis. Może warto wybrać się na wspólne zakupy, żeby dziecko wybrało sobie 2-3 komplety ubrań, w których czuje się dobrze. Uzgadniamy wtedy, że część garderoby wybierają rodzice dla wspólnej wygody, a część wybiera dziecko. Ono też może nam coś wybrać z szafy. Zorientowanie się, w czym nasze dzieci chętnie nas widzą, okaże się z pewnością zabawne:)

Kupując dziecku ubranka stawiajmy na jego dobre samopoczucie, jakość materiału, estetykę i przystępną cenę. Pomyślmy o polskich, sprawdzonych markach. Poniżej prezentujemy dla przykładu letnią, kolorową kolekcję Uznana polska marka zaprojektowała nową kolekcję z myślą o małych odkrywcach i podróżnikach. Lato to przecież czas podróży i odkrywania nowych miejsc! zachwyca swoim wakacyjnym charakterem oraz wygodnymi krojami, które sprawdzą się podczas letnich wypraw. Podczas tworzenia kolekcji projektanci postawili na wygodę.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Wakacje kojarzą się z relaksem i odpoczynkiem. Dlatego przemyśl wcześniej kwestię bezpieczeństwa, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu. Na wypadki losowe nie musimy mieć wpływu, ale wielu sytuacjom można zapobiec. Sprawdź dobrze dane biuro, organizację czy placówkę jeśli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wyjazd. Dowiedz się czegoś więcej o osobach, pod opieką których będzie twoje dziecko. Zadaj też sobie kilka pytań odnośnie edukacji: czy przygotowałeś je na różne niebezpieczne zdarzenia? I nie chodzi tu tylko o przechodzenie przez ulicę czy inne zasady w ruchu drogowym, ale też o kontakt z obcymi ludźmi. Jak ma postąpić, gdy się zgubi? Gdzie szukać pomocy? Jak ma reagować, gdy ktoś je zaczepia? Zapytaj dziecko, czy wie jak ma się zachować w danej sytuacji.

Gdy wyjeżdżacie razem za granicę zaopatrzcie apteczkę w niezbędne środki opatrunkowe, probiotyki, elektrolity, węgiel, krople do oczu, środki na owady i ugryzienia, kremy z filtrem UV… W Europie zachodniej tego rodzaju produkty kosztują dużo więcej niż u nas, a na innych kontynentach mogą nie być łatwo dostępne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach bezpieczeństwa (nad wodą, w domu, w podróży), a także o tym jak przygotować apteczkę na wyjazd specjalnie dla dziecka, i

znajdziesz wiele cennych porad, nie tylko na temat bezpieczeństwa.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze