fbpx

Leki antydepresyjne podczas ciąży

Leki antydepresyjne podczas ciąży
123rf.com

Badania udowadniają, że kobiety, które podczas ciąży chorują na depresję, nie są narażone na większe ryzyko porodu przedwczesnego. To odkrycie przeczy wcześniejszym tezom na ten temat.
Wyniki opublikowane przez naukowców z Yale w internetowym czasopiśmie Epidemiology, są dobrą wiadomością dla kobiet, które martwią się, że ich depresja będzie szkodzić dziecku ryzykiem przedwczesnego porodu. Naukowcy podkreślają również że kobiety, które biorą leki przeciwdepresyjne w ciąży, nie powinny się nadmiernie niepokoić.

Zespół z Yale przebadał 3 tysiące kobiet w ciąży, u których została zdiagnozowana depresja. Po uwzględnieniu wielu zmiennych, takich jak historia zdrowia, wiek, uzależnienia, stan społeczno-ekonomiczny nie znaleziono związku między depresją a przedwczesnym porodem. Ryzyko wzrasta, kiedy kobiety przyjmują antydepresanty. Czy więc powinny je podczas ciąży przyjmować?

– Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kobieta powinna zawsze skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli bardzo cierpi, okresowe stosowanie leków przeciwdepresyjnych może być wskazane – powiedział dr Kimberly Yonkers, profesor psychiatrii i ginekolog.

Źródło: Yale University

Czytaj też o męskiej depresji poporodowej.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze