1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Roman Opałka w obiektywie Czesława Czaplińskiego

Wystawę sześciu wielkoformatowych zdjęć przedstawiających wybitnego malarza, zmarłego 6 sierpnia w Rzymie, można oglądać w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.

Roman Opałka (1931-2011) zasłynął przede wszystkim "Obrazami liczonymi", cyklem zainicjowanym w 1965 roku pod nazwą "1965/1 - nieskończoność". Był jednym z najbardziej znanych za granicą polskich twórców i najdroższym żyjącym polskim malarzem. W 2010 roku na aukcji w londyńskim Sotheby’s za trzy "Obrazy liczone" zapłacono 713 250 funtów (równowartość 3,3 mln zł).

"Z twórczością Romana Opałki zetknąłem się na początku lat osiemdziesiątych w prestiżowej John Weber Gallery w Nowym Jorku. Opałka i otaczający go świat przedmiotów i ludzi był niezwykle oszczędny, a przez to bardzo bogaty. Fotografowałem Opałkę mieszkając u niego w Bazerac we Francji i podróżując z nim i Andrzejem Walczakiem do Wenecji i Nowego Jorku. W naszych relacjach osiągnąłem sytuację, w której Roman przestał zwracać uwagę na mój aparat i pozować, włączając się czynnie we wspólny wybór zdjęć" - mówi autor fotografii, Czesław Czapliński.

Portrety Romana Opałki to rodzaj aneksu do trwającej (do 15 grudnia 2011) w Muzeum Łazienki Królewskie wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego, zatytułowanej "Artyści Europie". Ekspozycję tworzą wielkoformatowe wizerunki wybitnych i cenionych w świecie artystów polskich lub w Polsce urodzonych. Wśród sportretowanych jest także Opałka.

Otwarcie: 11 sierpnia 2011, godz. 12:00.

Wystawa czynna do 15 października 2011.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze