1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czeski dokument w kinie Muranów

Czeski dokument w kinie Muranów

W dniach 25-29 września w warszawskim kinie Muranów odbędzie się przegląd nowego czeskiego dokumentu, Czeskie dokumenty proszę!

Sekcje Praskie kolaże, Kalejdoskop społeczny, Wiara żywa, Czesi w drodze, Raport mniejszości to propozycja programowa Przeglądu nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów. Organizatorzy postawili sobie za cel odważną prezentację kina zaangażowanego, poruszającego niełatwe tematy, budzące emocje i zainteresowanie.

W programie Przeglądu emocjonujący pejzaż współczesnej Pragi, pełne dynamiki urban story, opowieści o miejskim aktywizmie, protestach antyrakietowych. Przyjrzymy się  temu w co wierzą współcześni Czesi i Czeszki, obejrzymy filmy dotyczące mniejszości narodowych.

W programie m.in. wielokrotnie nagradzany, jeden z ostatnich filmów reżyserki Heleny Třeštíkovej – Prywatny wszechświat oraz dwa głośne filmy Martina Marečka Auto-mat oraz Pod słońcem ciemność. Podczas Przeglądu odbędą się również spotkania z autorami filmów oraz dyskusja na temat współczesnej kondycji dokumentu w Czechach i w Polsce.

Program Przeglądu: Sekcja Praskie kolaże Kino dokumentalne o ulicach pełnych rowerów, fałszywych obietnicach polityków,  śmierci, ale przede wszystkim o nadziei. Inspirujący film Auto – mat, reż. M. Mareček to dowcipny obraz łączący elementy dokumentu z animacją, klipem muzycznym i homemade wideo.

Sekcja Kalejdoskop społeczny Wszystko dla dobra świata i Nošovic, reż. V.Klusak – portret czeskiej wioski, w  której wylądowało ufo w formie kilometrowej srebrzystej fabryki: koreańskiej marki Hyundai. Z wioski, która zasłynęła kiszoną kapustą i piwem Radegast, stała się strefą przemysłową. Poprzez siedem postaci, film prezentuje żywy i chłodny portret miasta. Panorama czeskiego społeczeństwa z perspektywy 30-letniej opowieści o zwyczajnej czeskiej rodzinie w głośnym dokumencie Heleny Třeštíkovej Prywatny wszechświat. Film w poruszający sposób pokazuje liczne związki, jakie łączą historię tej rodziny z polityczno-społecznymi zmianami.

Sekcja Wiara żywa Jak wygląda czeskie spojrzenie na wiarę, na cud, na rzeczy ostateczne?  Odpowiedzią są filmy prezentujące: Osobiste radzenie sobie z sacrum Ivetka i góra - Vita Janečka. Relacja o transcendencji przenikającej ludową wiarę, która swą siłę czerpie z powtarzalnego od setek lat rytuału. Czuła opowieść o ludowych obrzędach, wiejskich księżach wierzących  w cuda, drewnianych chatach i chłopakach popisujących się starymi motorami. Życie zagorzale wierzących ludzi. Starowiercyfilm magiczny, czarno-biały, który uwypukla duchowe gesty.

Sekcja Czesi w drodze Podróż w dalekie kraje i czeskie spojrzenie na Innego: najlepszy czeski dokument zeszłorocznego festiwalu w Jihlawie - Twierdza Lukasa Kokeša i Klary Tassovskiej.  Dwadzieścia lat po rozpadzie Związku Sowieckiego istnieje kraj, którego istnienia prawie nikt nie uznaje. 0,5 mln obywateli różnych narodowości, którzy muszą posiadać od 3 do 4 rożnych paszportów, aby mogli się w z niego wydostać. Pod słońcem ciemność, reż M. Mareček. Dwóch czeskich ekspertów od rozwoju, wracają do odległej, zambijskiej osady Masuku, gdzie przed czterema laty zakładali elektryczność na terenie szkoły i szpitala. Opowieść o próbie przekazania europejskiej technologii i odpowiedzialności, ale również tzw. „złotych czeskich rączek”, które dadzą sobie radę również w sercu Afryki.

Sekcja Raport mniejszości Spojrzenie na mniejszości: potrójnie wykluczony Rom homoseksualista w obrazie Roma boys. Historia miłości Rozalii Kohoutovej oraz ciepły i podnoszący na duchu obraz o ratowaniu innych bez względu na cenę Rodzina Nickiego Matěja Mináča.

Bilety: 10 zł , Więcej informacji:

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze