1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Młoda Polska Filharmonia - projekt z misją

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
30 marca rozpoczęła się rekrutacja do Młodej Polskiej Filharmonii - pierwszej w Polsce prywatnej orkiestry młodzieżowej. Trzydziestu siedmiu muzyków – którzy zwyciężą przesłuchania, będzie kształconych przez najlepszych światowych i polskich solistów.

Młoda Polska Filharmonia to projekt, w którym najzdolniejsi młodzi wykonawcy grają muzykę klasyczną, po wcześniejszych warsztatach z nawybitniejszymi światowymi muzykami. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek – dyrektor Filharmonii Kaliskiej, który dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce.

Klocek widzi w całej akcji szansę na stworzenie nowego i niezwykle ciekawego projektu. Według niego główną ideą jest pokazanie młodym muzykom, że wspólna praca i występy w orkiestrze na wysokim poziomie mogą dać wiele przyjemności. "Dobrze brzmiąca orkiestra, w której każdy muzyk czuje się potrzebnym i ważnym elementem, to nasz cel." - dodaje.

W warsztatach z młodzieżą wezmą udział muzycy z najlepszych światowych orkiestr – Dudu Carmel z Israel Philharmonic, Edicson Ruiz z Berliner Philharmoniker i Dimitry Vasiliev z Moscow Soloists.

Na początku października  odbędzie się  ogólnopolskie tournée, podczas którego młodzieżowa orkiestra zagra w Filharmonii Krakowskiej, Wrocławskiej i Bydgoskiej, w auli poznańskiego UAM, a także Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Przewidziany jest także występ na międzynarodowym festiwalu „Wszystkie Strony Świata” w Puławach.

Nabór do orkiestry rozpoczyna się 30 marca. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem jest opublikowany na stronie . Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń mija 6 maja. Przesłuchania odbędą się 28 i 29 maja w Warszawie. Kandydaci będą przesłuchiwani przez komisje złożone z solistów najlepszych polskich orkiestr oraz profesorów uczelni muzycznych. Komisja będzie oceniać kandydatów na podstawie 10-minutowego repertuaru dowolnego oraz repertuaru orkiestrowego wybranego przez komisję.

Lista 37 zwycięzców zostanie opublikowana 10 czerwca.

Zapraszamy na na Facebooku!

MPF jest projektem Grupy Zwierciadło. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja Pro Bono PL.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze