1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy Polańskiego w plakatach

mat. Muzeum Kinematografii w Łodzi
Zobacz galerię 5 Zdjęć
W Krakowie trwa wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowy”. Ekspozycja w Pałacu Sztuki będzie czynna do 31 sierpnia.

W Krakowie trwa wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym” przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, które ma w swych zbiorach kolekcję 500 plakatów wydanych na świecie do filmów Polańskiego. Ekspozycja w Pałacu Sztuki będzie czynna do 31 sierpnia 2015.

Na wystawie znalazły się plakaty o różnych formatach z ponad 30 krajów. Szczególną uwagę przykuwają plakaty wielkoformatowe 3,20 m x 4 m, które stanowią unikatowe egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, m.in. z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji.

Wizyta w Pałacu Sztuki jest także okazją do podziwiania prac wybitnych polskich grafików m.in. Jana Lenicy, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do „Noża w wodzie”, debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: „Matnia” i „Wstręt”, a także Andrzeja Dabrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego oraz Andrzeja Pagowskiego.

Ekspozycji towarzyszy katalog przygotowany w wersji polsko–angielskiej, z przykładami najlepszych i najciekawszych plakatów do filmów Mistrza, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013).

Zobacz również botki damskie wiosenne

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze