1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Odrestaurowana wersja "Mechanicznej pomarańczy" Kubricka na otwarcie festiwalu Tofifest w Toruniu

Odrestaurowana wersja "Mechanicznej pomarańczy" Kubricka na otwarcie festiwalu Tofifest w Toruniu

Od 25 czerwca do 1 lipca 2011 w Toruniu odbywać się będzie 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest.Galę otwarcia uświetni polska premiera i drugi po festiwalu w Cannes pokaz w Europie, odrestaurowanej kopii legendarnego dzieła Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza".

Do tego wyjątkowego wydarzenia dojdzie dzięki uprzejmości rodziny Stanley’a Kubicka i dystrybutora filmu — firmy Warner Bros. Entertainment Polska. Podczas otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest goście i widzowie będą mogli zobaczyć arcydzieło światowej kinematografii w nowej, odrestaurowanej wersji, której pierwszy pokaz odbył się w maju 2011 roku podczas festiwalu w Cannes. Krytycy podkreślali wtedy, że dzieło Kubricka jest filmem ponadczasowym, a wizja „estetyki przemocy” stworzona przez reżysera podnosi film do rangi filozoficznej przypowieści. W Toruniu zobaczymy jedyną istniejącą kopię cyfrową w wersji polskiej, specjalnie wyprodukowaną na festiwal Tofifest.

Toruński pokaz odbędzie się w wyjątkowym momencie. W tym roku mija bowiem 40 lat od nakręcenia „Mechanicznej Pomarańczy”. Nie zawsze jednak oceniano ten film jako arcydzieło. Gdy powstał, budził bardzo skrajne emocje. W 1972 roku otrzymał 4 nominacje do Oscara, 3 nominacje do Złotego Globu i 7 nominacji do BAFTA. Ale nagród nie było. Dlaczego? A czy można je było przyznać najbardziej zwalczanemu przez cenzurę filmowi lat 70.?

Ekranizacja głośnej powieści szkockiego pisarza Anthony’ego Burgessa z 1962 roku wywołała bowiem prawdziwą burzę wśród krytyków i kinomanów. Kubricka od razu obwołano „kontrowersyjnym”. Natychmiast pojawiła się grupa wyznawców oraz armia krytyków nienawidzących reżysera. Co powodowało tak drastyczne reakcje? „Mechaniczna Pomarańcza” to surrealistyczna wizja społeczeństwa nieodległej przyszłości, przepełnionego gwałtem i przemocą. Tak naprawdę jednak, ten brutalny entourage i sztafaż „science-fiction” były Kubrickowi niezbędne, by móc opowiedzieć bolesną prawdę o okrucieństwie współczesnego mu społeczeństwa, wstydliwie ukrywającego wszechobecną przemoc.

Otwarcie 9. MFF Tofifest odbędzie się w partnerskim kinie Cinema City w Toruniu, 25 czerwca 2011 roku o godzinie 19.30. Podczas Gali Otwarcia Specjalnym Złotym Aniołem za Niepokorność Twórczą zostanie uhonorowany wirtuoz polskiego kina Jerzy Stuhr. Festiwal pokaże też pierwsze w Polsce panoramy Kina Młodych Gniewnych, Jima Sheridana, Grzegorza Królikiewicza oraz Nowego kina Serbii. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Daj się zarazić… kinem”.

Więcej informacji pod adresem

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze