1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Alfabet dialogu: Łódź Czterech Kultur 8-17.09.2017

Alfabet dialogu: Łódź Czterech Kultur 8-17.09.2017

Koncerty plenerowe i klubowe, akcje artystyczne w przestrzeni publicznej, niebanalne spektakle, premiery, spotkania z filmem i literaturą. I wielki finał z udziałem gwiazd.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to jedno z głównych wydarzeń na mapie kulturalnej Łodzi, niezwykle ważne dla jej tożsamości. Odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Ideą festiwalu jest budowanie pomostu pomiędzy historią a teraźniejszością oraz wskazywanie dróg do harmonijnego współżycia różnych nacji bez względu na historyczne obciążenia. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka, która posługuje się uniwersalnym językiem i buduje więzi bez uprzedzeń, stwarzając perspektywę na całe pokolenia.

Wydarzenie odbywa się corocznie od 2002 roku, stale ewoluując. Ma interdyscyplinarny charakter  i skierowane jest do szerokiej publiczności. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest alfabet dialogu – rozumiany jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film.

Niezwykle bogaty jest program muzyczny imprezy. Na scenie Ł4K wystąpią między innymi Masha Qrella i Kortez, Yankel Band, Oligarkh czy Yiddish Twist Orchestra. Zaplanowano również kameralny koncert piosenek Boba Dylana, podczas którego w radiowym studiu im. H. Debicha wystąpią Łukasz Lach, Leszek Biolik i Andrzej Rajski.

Na finał, w poruszającym koncercie pamięci Leonarda Cohena w łódzkim klubie Wytwórnia wystąpi dwanaście uznanych polskich wokalistek: Gaba Kulka, Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Anita Lipnicka, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Matylda Damięcka, Martyna Jakubowicz, Grażyna Łobaszewska i Iza Lach. Publiczność usłyszy między innymi niezapomniane: In My Secret Life,  Suzanne czy Dance Me To The End Of Love. Za znakomity poziom artystyczny wydarzenia odpowiadać będzie Leszek Biolik, kierownik muzyczny projektu.

Niezwykle widowiskowo zapowiadają się też wydarzenia z zakresu sztuk wizualnych. Autorską instalację, która obejmie całą przestrzeń Starego Rynku w Łodzi przygotuje, specjalnie dla festiwalu, wybitny rzeźbiarz, autor interwencji Robert Rumas. Przestrzeń Łodzi wzbogacą w czasie festiwalu murale i interwencje rozpoznawalnych na świecie twórców i kolektywów stret-artowych, takich jak Opiemme i Nitzan Minz, Moneyless i Tellas, Hyuro czy Nomad Clan.

Na teatralną odsłonę festiwalu złożą się między innymi: premiera spektaklu tanecznego „Inkarnacje” w realizacji Marty Ziółek, występ kabaretu „Pożar w burdelu”, czy spektakl grupy Badac Theatre Company „Ashes to Ashes”. W ramach części literackiej zorganizowany zostanie między innymi Ogólnopolski Konkurs na Poemat Łódzki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze