1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

Zobacz galerię 4 zdjęcia
Wielkie święto kina w Łodzi. Prawie sto filmów, goście, wydarzenia, spotkania.

Tegoroczne 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia odbędzie się w dniach 23.11 – 2.12.2017. Festiwalowe seanse i dyskusje z zaproszonymi gośćmi zaplanowane zostały w dwóch salach kina Charlie i dwóch salach kina Helios Sukcesja. Łącznie pokazanych zostanie ponad osiemdziesiąt filmów pełnometrażowych.

Zapraszamy do Łodzi do Kina Charlie i Helios Sukcesja w dniach 23.11-02.12 na pokazy filmowe, warsztaty, debaty, spotkania z twórcami. Obok polskich i europejskich debiutów zaprezentowane zostaną najnowsze filmy uznanych już twórców, a także przedpremierowe pokazy przyszłorocznych filmowych hitów. Organizatorzy zatroszczyli się o szereg wydarzeń towarzyszących, w tym niezwykły koncert poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy. Multimedialne widowisko przeniesie publiczność do najbarwniejszego okresu polskiego jazzu za sprawą fragmentów filmów archiwalnych, zdjęć i wizualizacji połączonych z muzyką na żywo. Koncert odbędzie się 24.11 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza o g. 19:00. Wstęp bezpłatny i na zaproszenia.

Cinergia będzie kontynuować w tym roku świetną tradycję w prezentowaniu najciekawszych polskich i europejskich debiutów. I nie tylko debiutów. Pokażemy filmy, o których warto rozmawiać, które nie dzielą a łączą widzów w dyskusji, emocji, współodczuwaniu. Motywem przewodnim festiwalu jest hasło SIDE BY SIDE. Organizatorzy pragną, by więzi budowane w kinie wyrastały ponad film i były pomostem dla widzów – tak publiczności jak i twórców. Tegoroczna edycja festiwalu ma skrócić dystans między autorami a odbiorcami, festiwal miał być swoistą platformą wymiany dla każdej ze stron, skłaniać do refleksji i mądrej, otwartej dyskusji.

Postawiono na daleko idące zmiany w polskim kinie, przede wszystkim na debiutujących twórców, którzy chcą tworzyć kino dla widza spoza naszego obszaru kultury. Poszukując filmów do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich postawiliśmy przede wszystkim na AUTORÓW, którzy swoimi filmami potwierdzali, że potrafią być szczerzy, otwarci, przystępni i odważni. Filmy w tym konkursie stanowiły reprezentację nie tylko rodzimego kina, ale śmiało mogły być oceniane i doceniane wśród najlepszych propozycji z Europy. Nowością Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich jest to, że obok fabuł prezentowane będą w tym zestawieniu również pełnometrażowe dokumenty i animacje. Filmy z tych trzech przestrzeni powalczą o festiwalowe nagrody. Po raz pierwszy w Łodzi pokazane zostaną m.in. „Atak paniki”, „Serce miłości” i niezwykły czarno-biały i niemy „TodMachine”.

Z kolei w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich postawiono na produkcje aktualne, uniwersalne, bogate w konteksty kulturowe, obyczajowe i polityczne. Ich autorzy stawiają trudne pytania o najbardziej palące obecnie kwestie w Europie. Ich filmy mają przybliżyć Polakom problemy, z jakimi borykają się Europejczycy w innych zakątkach Starego Kontynentu. Prócz roli dydaktycznej postawiono nacisk, by wyselekcjonowane obrazy, miały również odpowiednią wartość artystyczną. Często będą to filmy nagradzane już wcześniej na międzynarodowych festiwalach i imprezach filmowych, często pokazywane na Cinergii przed kinową, polską premierą. W tym gronie konkursowym znajdą się między innymi nagrodzony w tym roku na festiwalu w Wenecji „Jeszcze nie koniec” oraz po raz pierwszy w Polsce pokazywany turecki „Yellow Heat”.

Na festiwalu ORLEN Cinergia będzie można zobaczyć także filmy Mistrzów, Festiwalowe Przeboje i Odkrycia w Panoramie Europy, będą seanse poświęcone polskim twórcom pracującym poza granicami kraju, będzie klasyczne Europejskie Kino Gatunków, dwukrotnie większa niż przed rokiem sekcja Europejskie Filmy Dla Dzieci, szczególnie ważne dla nas Pokazy Specjalne oraz liczne Wydarzenia Specjalne w przestrzeni kin festiwalowych i u naszych partnerów.

Do Łodzi w tym roku zaproszono znamienitych gości związanych z kinem, teatrem, literaturą i sztuką. Wszystko po to, by odbiorca mógł skonfrontować się nie tylko z filmowym dziełem, ale i z jego twórcą, czy w ogóle spojrzeć na kinematografię poprzez zupełnie inne, nowe konteksty. Podczas Cinergii publiczność będzie miała szansę spotkać i porozmawiać z: Kubą Gierszałem, Januszem Gajosem, Andrzejem Chyrą, Krystyną Koftą. Na czele składów jurorskich staną: Roman Gutek i Radosław Piwowarski.

Wśród filmowych wydarzeń tegorocznej Cinergii są między innymi „120 uderzeń serca” Robina Campillo, polska premiera filmu „Barbara” Mathieu Amalrica, doceniane i oczekiwane w Łodzi: „Fortunata” Sergio Castellitto, „Księżyc Jowisza” Kornela Mundruczo, „Na mlecznej drodze” Emira Kusturicy, „Zabicie świętego jelenia” Yorgosa Lanthimosa, „Dzikie róże” Anny Jadowskiej, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, klasyczna „Suspiria” Dario Argento oraz wiele jeszcze innych filmowych niespodzianek, które zdradzać będziemy stopniowo.

Wśród wydarzeń specjalnych i towarzyszących odbędą się między innymi: koncert „Trzy dźwięki Komedy”, Masterclass z Kazimierzem Kutzem, spotkania poświęcone Januszowi Głowackiemu i Grzegorzowi Królikiewiczowi, wystawa plakatów Kai Renkas i zdjęć Jerzego Kośnika.

Zeszłoroczna edycja z jednej strony aktywowała publiczność młodą – widzów, którzy chcieli zapoznać się z aktualnym, europejskim repertuarem, ale też tych, którzy chcieli poznać młode polskie kino i nie bali się kontrowersyjnych, progresywnych produkcji. Oni przychodzili na spotkania z twórcami, zadawali pytania, analizowali tematy pojawiające się w filmach, nie obawiali się stawiani tez. Byli partnerami dla młodych filmowców w Polsce, którzy czekają i liczą na dialog nie tylko z krytykami, ale właśnie z widzami. Z drugiej strony Cinergia nie stroniła od propozycji kierowanych do starszej publiczności, czy wręcz seniorów. Partnerem festiwalu stały się środowiska skupiające emerytów i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Szczególnie spotkania związane z filmową literaturą cieszyły się wielkim uznaniem wśród tych widzów, jak również panelowe spotkanie KOBIETY KINA ANDRZEJA WAJDY (Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Maja Komorowska) – był to kolejny mocny punkt programu, który zgromadził dużą publiczność w NCKF, gdzie odbyło się spotkanie.

Cinergia ma cel by kształtować filmowy gust już od początku – dlatego w specjalnym bloku filmowym na dzieci pokazywano również najciekawsze, najbardziej nagradzane i najnowsze produkcje skierowane do młodego widza. Ta sekcja spotkała się z wielkim uznaniem Łodzian, bilety na te seanse były wyprzedane czy zarezerwowane na długo przed festiwalem. Dopełnieniem tej sekcji były bezpłatne warsztaty prowadzone przez nagradzaną wielokrotnie autorkę książek dla dzieci Joannę Fabicką. To wydarzenie również przyciągnęło tłumy. To oznacza że Cinergia umie wyjść naprzeciw pragnieniom i oczekiwaniom mieszkańców Łodzi w różnym wieku. To znaczy też, że Cinergia naprawdę zna swoją publiczność. Stara się zaspokoić gust przedstawicieli różnych pokoleń. Tylko w ten sposób będzie można zbudować wielopokoleniową publiczność, która będzie zmieniała się wraz z festiwalem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze