1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa "Design dla wolności - wolność w designie" w Berlinie

Wystawa "Design dla wolności - wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011" to pierwsza zakrojona na tak dużą skalę prezentacja polskiej grafiki użytkowej, powstałej na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Celem ekspozycji jest pokazanie projektowania jako medium, które ujawnia przemiany świadomości politycznej i społecznej. Jak ewoluowały postawy twórcze w dramatycznie zmieniających się warunkach społeczno-politycznych? Jak projektanci definiowali swoją rolę i budowali wypowiedź artystyczną w burzliwym okresie transformacji od socjalizmu do post-kapitalizmu?

Na ekspozycję składają się prace z różnych pól projektowania, pełniące rozmaite funkcje: rzadko prezentowane plakaty, magazyny, gazety, opakowania, znaki z lat 1981-2011. Ułożone w cykl, stają się opowieścią o drastycznej zmianie modeli życia, aspiracji, priorytetów, kodów i sposobów postrzegania rzeczywistości, jaka była udziałem Polaków.

Wystawa ma formę otwartej przestrzeni roboczej. Jej częścią jest warsztat drukarski składający się z sitodruku, powielacza i innych prostych maszyn. Katalog wystawy również ma eksperymentalną formę. Uzupełniany przez oryginalne projekty grafików pracujących na miejscu, jest realizowany i drukowany podczas trwania wystawy.

Ekspozycji towarzyszy seria warsztatów i spotkań z grafikami, wykłady krytyków i historyków designie. Planowanych jest także kilka działań graficznych w przestrzeni miasta. Wśród zaproszonych są m.in.: Grzegorz Laszuk, Jakub Hakobo Stępień, grupa Fajne Chłopaki, grupa Krecha, Kuba Sowiński, Małgorzata Gurowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson, Michael Okraj, Agata Szydłowska, Lex Drewiński.

Projekt realizowany wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako część Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE.

Wystawa czynna od 25 sierpnia do 11 września 2011.

Po pokazie w Berlinie wystawa będzie prezentowana Tokio (w dniach 13-23 października 2011).

Więcej informacji na stronach ,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze