1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Forum Ekonomiczne w Krynicy, 3-5 września

Forum Ekonomiczne w Krynicy, 3-5 września

Forum Ekonomiczne to największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Tu swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią politycy, biznesmeni, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów. (Fot. Materiały prasowe)
„Europa jutra. Silna, czyli jaka?” – to hasło przewodnie tegorocznej XXIX edycji najważniejszego spotkania politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. Forum Ekonomiczne to również wiele dyskusji o ważnych tematach społecznych, ochronie środowiska, zdrowiu oraz Forum Ekonomiczne Młodych Liderów. 

„Europa jutra. Silna, czyli jaka?” – to hasło przewodnie tegorocznej XXIX edycji najważniejszego spotkania politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. Forum Ekonomiczne to również wiele dyskusji o ważnych tematach społecznych, ochronie środowiska, zdrowiu oraz spotkanie młodych liderów.  

Początek września to czas, kiedy biznes i polityka nabierają rozpędu po wakacyjnym spowolnieniu. Mało jest miejsc, w których można to poczuć równie dobrze, jak w Krynicy. Przez trzy dni w tym 10-tysięcznym miasteczku uzdrowiskowym Beskidu Sądeckiego bije serce Europy. Tam toczą się rozmowy i zapadają decyzje dotyczące nie tylko Polski, lecz całej Europy. Tam zjeżdżają głowy państw i rządów, ministrowie, parlamentarzyści, liderzy biznesu i eksperci trzeciego sektora. Wszyscy zgodnie podkreślają, że klimat tego miejsca sprzyja merytorycznym rozmowom.

Silni wspólnotą interesów czy wartości?

Tegoroczne forum będzie poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, jak Europa poradzi sobie w nadchodzącej dekadzie w zderzeniu z globalnym układem sił politycznych oraz ekonomicznych. „Europa od dłuższego czasu nie może uporać się z wewnętrznymi problemami, wśród których na pierwszy plan wychodzi Brexit. Rozwija się natomiast współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Rozwój przeżywa również Inicjatywa Trójmorza, jakkolwiek nie budzi ona entuzjazmu w Europie Zachodniej. W polityce globalnej mamy do czynienia z amerykańsko-chińską wojną handlową i wzrastającym napięciem na linii Stany Zjednoczone-Iran. Wydarzenia te mogą mieć olbrzymi wpływ na światową politykę i ekonomię w najbliższym czasie, a ich konsekwencje mogą dawać o sobie znać latami” – mówi Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej i pomysłodawca Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Tylko wspólny głos Europy może pokazać jej siłę. Rozbieżności w sprawach zasadniczych dają pole do forsowania własnych interesów krajom o największym potencjale gospodarczym i militarnym.  Tylko zjednoczenie, charakteryzujące się wspólnym spojrzeniem w przyszłość, poszanowaniem odrębności historycznych i interesów każdego, jest zdolne zapewnić Europie siłę i konkurencyjność wobec innych kontynentów. Kierowanie się egoizmem ostatecznie do niczego nas nie zaprowadzi. Choć ekonomicznie stoimy dobrze, to społeczeństwo europejskie starzeje się i prędzej czy później ten wyścig przegra” – dodaje Berdychowski.

Forum wielkich liczb

Blisko 5 tysięcy gości z wielu zakątków świata to najlepsza wizytówka konferencji. W tym roku organizatorzy spodziewają się kolejnego rekordu frekwencji. Już ponad 40% jej uczestników pochodzi z zagranicy. Dominuje wśród nich pogląd, że Forum Ekonomiczne to doskonała platforma wymiany poglądów, gdzie można prowadzić konstruktywny dialog o sprawach kluczowych dla kontynentu.

Program tegorocznego Forum obejmuje pięć sesji planarnych, a także ponad 200 dyskusji panelowych w ramach kilku ścieżek tematycznych z obszarów.: biznesu i zarządzania, inwestycji i rozwoju, Europy i świata, makroekonomii, nowej gospodarki,  państwa i reform, społeczeństwa a także polityki międzynarodowej, bezpieczeństwa, energetyki oraz innowacji. Na  Forum Ochrony Środowiska dyskusje będą dotyczyły m.in.: alternatywnych źródeł energii, gospodarowania odpadami czy koncepcji smart cities. Tradycyjnie odbędzie się także Forum Ochrony Zdrowia - platforma dyskusji i możliwość wymiany doświadczeń w ramach debat z udziałem wszystkich interesariuszy sektora zdrowotnego w Polsce i w Europie, w obszarze finansowym, regulacyjnym i innowacji. Ze względu na jubileuszową edycje udział w Forum zapowiedziało blisko 500 gości: ministrowie zdrowia krajów europejskich, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele instytucji medycznych, konsultanci krajowi, dyrektorzy szpitali, eksperci, prezesi koncernów farmaceutycznych, a także wybitni specjaliści ochrony zdrowia – naukowcy i praktycy oraz media ogólnopolskie i branżowe.

 

Program Forum Ekonomicznego w Krynicy układany jest tak, aby jego różnorodność dawała szansę na szerokie spektrum doboru gości. (Fot. Materiały prasowe)

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze