1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jaki ślad zostawimy po sobie? Wystawa Kariny Królak i Patki Smirnow

Projektem Re4Rest artystki chciały zwrócić uwagę na problem nadprodukcji plastikowych opakowań (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
"Każdą decyzją i każdym wyborem zostawiamy ślad i to my decydujemy, jaki ślad jako ludzkość zostawimy po sobie.” - mówią artystki propagujące filozofię zero waste poprzez sztukę - Karina Królak i Patka Smirnow. Ich prace z różnych okresów twórczości można oglądać na wystawie "Ślad".

Karina Królak i Patka Smirnow tworzą swoje prace z odpadów - plastikowych opakowań, jednorazowych słomek, ścinków papieru, tektury i skóry. Wystawa "Ślad", którą można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie, jest zapisem osobistej podróży duetu, pracującego razem już prawie 10 lat.

Patka Smirnow i Karina Królak to uznane artystki od wielu lat związane z warszawską Pragą. Tu mają swoją pracownię. Tu stworzyły Stowarzyszenie Inżynierska 3 skupiające i wspierające artystów oraz lokalną społeczność. Na co dzień zajmują się indywidualnymi projektami prezentowanymi i nagradzanymi na świecie. Ponad 9 lat temu połączyły siły i odtąd pracują w duecie. Opórcz działalności artystycznej prowadzą również warsztaty zero waste, wykłady i spotkania edukacyjne poświęcone tematyce recyklingu i ekologii.

Patka Smirnow (z lewej) i Karina Królak w swojej sztuce hołdują filozofii zero waste (Fot. archiwum prywatne)

>> Czytaj więcej: Zero waste - sztuka z resztek Kariny Królak i Patki Smirnow

Na wystawie "Ślad" można oglądać prace z różnych okresów twórczości artystek, między innymi z projektu RE4REST, prace wykonane z ponad 10 000 zebranych w Warszawie plastikowych butelek, które zostały zamienione w egzotyczną dżunglę, z projektu BAZURy - ręcznie plecione, niepowtarzalne lampy tworzone z odpadów papierowych czy PLASTIC HUMAN - seria prac z ciętych słomek różnych kolorów i długości przypominająca rozpikselowane zdjęcia organów i komórek człowieka.

Praca Kariny Królak i Patki Smirnow na wystawie Ślad (Fot. materiały prasowe)

Ostatnim projektem Kariny i Patki była instalacja uliczna w formie 14 lampionów wykonanych z 150 000 słomek pochodzących z odpadów. Projekt nawiązywał do polskiej sztuki ludowej, która dla artystek jest ważnym źródłem inspiracji. Lampiony były prezentowane w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska.

Lampionych z jednorazowych słomek projektu Kariny Królak i Patki Smirnow prezentowane w ramach wydarzenia Otwarta Ząbkowska (Fot. materiały promocyjne)

Prace artystek były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, w Holandii, we Francji i w Japonii.

Praca Kariny Królak i Patki Smirnow na wystawie "Ślad" (Fot. materiały prasowe)

Wystawę "ŚLAD" można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie od 17 września do 29 listopada 2019.

materiały prasowe

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze