1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Znamy już wszystkich nominowanych do Paszportów Polityki 2011

Znamy już wszystkich nominowanych do Paszportów Polityki 2011

Redakcja tygodnika "Polityka" ogłosiła nominacje do nagrody "Paszport Polityki 2011" przyznawanej artystom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura.

Paszporty są symbolicznym dokumentem tożsamości, zwracającym uwagę na twórców utalentowanych, poszukujących, odważnych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego odbiorcy.

W kategorii FILM nominowani zostali:

- Rafael Lewandowski - za reżyserię filmu "Kret"

- Adrian Panek - za reżyserię filmu "Daas"

- Greg Zgliński - za reżyserię filmu "Wymyk"

W kategorii TEATR:

- Krzysztof Garbaczewski - za "Życie seksualne dzikich". "Za próbę przestawienia polskiego teatru na zupełnie nowe tory, poza publicystyką i poza klasyką";

- Sebastian Majewski  - za "Znamy, znamy" i "Znamy, znamy do kwadratu" - unikalny w skali krajowej wyrazisty i przekonujący pomysł na teatr;

- Paweł Passini - "za konsekwentnie i twórczo realizowany pomysł sondowania w teatrze osobowości wielkich wizjonerów sztuki"

W kategorii SZTUKI WIZUALNE:

Nicolas (Mikołaj) Grospierre  - "to jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją".

Artur Malewski  - "za przedstawienie lęków i marzeń towarzyszących współczesnemu człowiekowi, podsycanych między innymi przez kulturę popularną".

Honza Zamojski  - "za wniesienie nowej jakości do sztuki projektowania książek; za lekkość i dowcip w mówieniu o rzeczach ważnych".

W kategorii MUZYKA POWAŻNA:

- Agnieszka Budzińska-Bennett  - "Nominacja za odważną decyzję realizowania swoich ambicji artystycznych w trudnym obszarze średniowiecznej muzyki wokalnej".

- Aleksandra Kuls  - "Kuls pokazuje swą grą, jak ważne są w muzyce emocje. A to dziś bardzo rzadkie".

- Meccorre String Quartet (Wojciech Koprowski - skrzypce, Aleksandra Tomasińska - skrzypce, Michał Bryła - altówka, Karol Marianowski - wiolonczela) - "Smyczkowcy Meccorre String Quartet śmiało łamią konwenanse i stereotypy".

W kategorii MUZYKA POPULARNA:

- Ballady i Romanse (Zuzanna Wrońska - i Barbara Wrońska  ) - za "swobodę, z jaką obracają się w świecie muzyki. Nie boją się niedoskonałości, błędu czy fałszu"

- Julia Marcell  - za to, że "od początku podąża własną drogą, odporna na wpływ zewnętrznej rzeczywistości"

- Maciej Szajkowski  - który "zaskoczył albumem 'Gore - Pieśni buntu i niedoli XV-XX w.', gdzie folkowa supergrupa i legendarni weterani punk rocka nadają nowe życie dobytym z etnograficznych archiwów ludowym pieśniom buntu"

W kategorii LITERATURA:

- Szczepan Kopyt - "za umiejętność wchodzenia w szkodę wszystkim dyskursom i wszczynania rebelii lingwistycznej na każdym polu językowym";

- Mikołaj Łoziński - "za niezwykle interesującą i wieloznaczną książkę pod tytułem 'Książka'. Rzecz została zainspirowana historią rodziny pisarza";

- Zygmunt Miłoszewski - "Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym".

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze