1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku

123rf.com
Polski Senat ustanowił rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, co wpisuje się w trwający właśnie Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

"Obejmujący dziś już 35 uniwersytetów i ponad 100 tysięcy członków ruch społeczny jest prawdziwym fenomenem na skalę europejską, niemającym sobie równego pod względem bogactwa działalności i inicjatyw. Chociaż uniwersytety trzeciego wieku mają w Polsce już trzydziestopięcioletnią tradycję, to jednak dopiero od momentu odzyskania wolności przez nasz kraj przeżywają prawdziwy rozkwit. Zaświadcza to o szybko rosnących aspiracjach polskich seniorów nie tylko w dziedzinie edukacji, lecz także kultury, sportu, turystyki i rekreacji" - napisano w uchwale.

Uchwała podkreśla współpracę międzypokoleniową ze szkołami, przedszkolami, placówkami kulturalnymi oraz szkołami wyższymi. Senat zobowiązał się w niej do wspierania przygotowań pierwszego Krajowego Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którego data nie jest jeszcze znana.

Polska znajduje się wśród 18 krajów, które mają najstarsze społeczeństwa.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Warszawie w 1975 roku, dzięki inicjatywie wybitnej działaczki niepodległościowej z czasów II wojny, lekarz medycyny Halinie Szwarc.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze