1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. "Peaky Blinders" - gdy ulicami rządzą gangsterzy

"Peaky Blinders" - gdy ulicami rządzą gangsterzy

Cillian Murphy, Paul Anderson i Joe Cole w serialu "Peaky Blinders" jako bracia Shelby. (Fot. materiały prasowe BBC)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Mroczny klimat Wielkiej Brytanii tuż po zakończeniu I wojny światowej i mafia, na której czele stoi bezkompromisowy i niezwykle charyzmatyczny Tommy Shelby. Choć na nowy sezon "Peaky Blinders" będziemy musieli poczekać przynajmniej do końca bieżącego roku, o serialu już zrobiło się głośno. 

Wszystko za sprawą komunikatu, który twórca i scenarzysta "Peaky Blinders" Steven Knight wystosował kilka dni temu. Poinformował on bowiem o oficjalnym rozpoczęciu zdjęć do kolejnego, szóstego już sezonu serialu. Miało to nastąpić dużo wcześniej, jednak pandemia pokrzyżowała plany twórców. - W nowych odcinkach, których produkcja została opóźniona z powodu pandemii koronawirusa, serialowa rodzina znajduje się w skrajnym niebezpieczeństwie, a stawka nigdy nie była wyższa. Wierzymy, że będzie to najlepszy sezon ze wszystkich dotychczasowych i jesteśmy pewni, że nasi fani go pokochają. Podczas gdy serial zmierza ku końcowi, historia będzie toczyć się dalej w innej formie - poinformował Knight i dodał, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom o tym, że serial będzie liczył 7 sezonów, 6 sezon będzie ostatnim. Skąd taka zmiana planów? Otóż, ku uciesze fanów, historię rodziny Shelby prawdopodobnie zakończy pełnometrażowy film.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.
 

Post udostępniony przez Peaky Blinders (@peakyblindersofficial)

Słowa Knighta potwierdziła producentka wykonawcza serialu, Caryn Mandabach. - Seria szósta oznacza koniec epickiej historii, która zachwyciła widzów od momentu rozpoczęcia w 2013 roku, ale świat Peaky Blinders z pewnością będzie żył dalej - stwierdziła.

"Peaky Blinders" - historia

Historia "Peaky Blinders" rozpoczyna się tuż po zakończeniu I wojny światowej w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Thomas Shelby (w tej roli genialny Cillian Murphy) i jego rodzina prowadzą najpotężniejszy lokalny gang - Peaky Blinders. Skąd taka nazwa? Otóż jego członkowie noszą charakterystyczne kaszkiety, które w daszkach mają ukryte żyletki.

Serial "Peaky Blinders" pokazuje świat nieodkryty i zapomniany przez historie, a jedocześnie nadzwyczaj żywy. Świat, w którym ulicami rządzili gangsterzy, pochłonięci do reszty wojnami o wpływy. Już w pierwszym sezonie Tommy dobitnie pokazuje, że jego gangsterskie ambicje wykraczają daleko poza pracę na ulicy. Jednocześnie walczy ze wspomnieniami o wojnie, londyńskich gangach, własnym ojcu i znajduje miłość.

(Fot. materiały prasowe BBC)

Kolejne sezony to rozkwit gangu. Thomas zaczyna rozszerzać swoją działalność przestępczą na Londyn, a jego awans sprawia, że on i jego rodzina stykają się z nowymi światami hedonizmu i ekscesów. W drugim sezonie do Birmingham powraca stary wróg, który zamierza się zemścić. Wkrótce Shelby dowiaduje się, że został wybrany do odegrania roli w tajnej operacji paramilitarnej - roli, która najprawdopodobniej doprowadzi do jego własnego upadku. W trzecim sezonie gang Shelbych zostaje wciągnięty w labirynt globalnej intrygi, w którą zamieszani są Biali Rosjanie i mroczna siła w samym sercu władzy, zwana Ligą Ekonomiczną. Zmuszony do popełnienia najbardziej zuchwałej zbrodni w swojej karierze, Shelby musi stawić czoło siłom, które dominują w każdej sferze jego życia.

Czwarty sezon rozpoczyna się w 1925 roku. Tommy Shelby jest samotny, odseparowany od rodziny i skoncentrowany wyłącznie na interesach. W Wigilię otrzymuje tajemniczy list, który zwiastuje zagładę rodziny. Kiedy wróg zbliża się do niego, Tommy ucieka ze swojego wiejskiego domu i wraca do jedynego bezpiecznego miejsca, jakie zna: Small Heath w Birmingham. Ostatni, piąty sezon, pokazuje świat pogrążony w chaosie po krachu na Wall Street w 1929 roku. Thomas Shelby jest posłem i kiedy zwraca się do niego charyzmatyczny polityk z odważną wizją dla Wielkiej Brytanii, zdaje sobie sprawę, że jego odpowiedź wpłynie nie tylko na przyszłość jego rodziny, ale i całego narodu. Ale gdy przygotowuje się do sabotowania nowej mrocznej siły, która zagraża Wielkiej Brytanii, Tommy musi stawić czoła własnym demonom.

"Peaky Blinders" - dlaczego warto obejrzeć?

Idealnie odwzorowany mroczny, brudny klimat industrialnego angielskiego przemysłu, znakomicie dobrane kostiumy oraz nadzwyczaj realistycznie pokazany świat pełen intryg i brutalności. Do tego genialne role drugoplanowe, począwszy od całej rodziny Shelby (znakomita Helen McCrory, w roli ciotki Polly, Paul Anderson jako Arthur Shelby, najstarszy brat Tommy’ego i Joe Cole w roli młodszego brata Johna), aż po wszelkich antagonistów rodziny (na szczególną uwagę zasługuje Tom Hardy jako niepowtarzalny Alfie Solomons). I wreszcie muzyka - mocna, współczesna, a jednocześnie niezwykle oddająca klimat całego serialu. W soundtracku "Peaky Blinders" znalazły się między innymi utwory Nicka Cave'a, Ane Brun, Arctic Monkeys, Jacka White'a i Davida Bowie. To wszystko sprawia, że serial "Peaky Blinders" został okrzyknięty jednym z najlepszych seriali gangsterskich ostatnich lat - jak najbardziej słusznie.

(Fot. materiały prasowe BBC)

Nowy sezon "Peaky Blinders", według nieoficjalnych informacji, może mieć swoją premierę najwcześniej pod koniec 2021 roku. Jego scenarzystą jest Steven Knight, a reżyserem Anthony Byrne, który powraca po wyreżyserowaniu piątej serii, cieszącej się wielkim uznaniem. Produkcją zajmie się Nick Goding, natomiast producentami wykonawczymi są Caryn Mandabach, Steven Knight, Jamie Glazebrook, David Mason, Anthony Byrne i Cillian Murphy.

Pierwszy sezon "Peaky Blinders" miał swoją emisję w 2013 roku. Był realizowany przez BBC, a zagraniczne rynki podbił głównie za sprawą obecności na platformie Netflix.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze